Rezultate Liga Campionilor

Juventus s-a impus cu 1-0 în meciul tur cu AS Monaco, din sferturile de finală ale UEFA Champions League

Juventus s-a impus cu 1-0 în meciul tur cu AS Monaco, din sferturile de finală ale UEFA Champions League, un rezultat care le oferă italienilor statutul de favoriţi înaintea manşei secunde de la Monte Carlo.

Cu toate acestea, statistica spune că nici una dintre cele două echipe nu este avantajată de scorul înregistrat la Torino, decis de un penalty controversat transformat de chilianul Arturo Vidal.

Actuala campioană a Italiei a fost eliminată din Europa de fiecare dată în ultimele trei ocazii în care a câştigat meciul tur de pe teren propriu cu 1-0.

De cealaltă parte, Monaco nu a reuşit să meargă mai departe niciodată în precedentele trei duble europene în care a fost învinsă cu 1-0 în prima manşă.

Atletico Madrid și Real Madrid au remizat, 0-0, în meciul tur al sferturilor de finală ale UEFA Champions League, pe Vicente Calderon. A fost primul 0-0 pe arena lui Atleti între cele două rivale din ultimii 22 de ani și primul pe orice arenă din ultimii 10 ani.

Pentru Real Madrid a fost o premieră. Primul egal la 0 din istorie împotriva unui rival spaniol în Europa. Dar a fost a patra partidă la rând a campioanei Europei en-titre pe terenul rivalei din oraș în care nu înscrie! Un record istoric în cei 113 ani de la înființarea clubului. Precedentul record, de trei meciuri la rând fără gol marcat pe Calderon data din perioada 1975-1977.

În schimb, Atletico a reușit performanța istorică de a lega șapte partide fără înfrângere contra rivalei Real. Patru victorii pentru trupa lui Simeone și trei egaluri este statistica ultimelor șapte meciuri dintre cele două echipe din Madrid. Atletico a reușit să egaleze seria Barcelonei lui Pep Guardiola, de șapte meciuri fără înfrângere contra lui Real. Formația ”blanco” are o singură serie mai proastă: 9 meciuri la rând fără victorie în fața Valenciei, în perioada 1942-1946.

Astazi vor avea loc partidele, ora 21.45:

Paris Saint Germain – FC Barcelona

FC Porto – Bayern Munchen

Antrenorul echipei germane Bayern Munchen, Pep Guardiola, s-a plâns că nu va putea conta pe numeroși fotbaliști la jocul de miercuri de pe terenul lui FC Porto, din turul sferturilor Ligii Campionilor, și a declarat că „ne lipsesc degetele de la cele două mâini”, relatează AFP.

Întrebat, într-o conferință de presă, cum a pregătit meciul cu atâția jucători accidentați, în contextul în care și Porto are indisponibilități, Guardiola a răspuns: „Dacă lor le lipsesc două degete, noi am pierdut degetele de la cele două mâini. Cei care pot să joace sunt aici și ceilalți au rămas la Munchen”, a mai spus antrenorul echipei germane Bayern Munchen, Pep Guardiola .

Fără Ibrahimovic, Verrati, ambii suspendați, David Luiz, accidentat și Thiago Motta, incert, antrenorul celor de la PSG, Laurent Blanc, este preocupat să treacă cu bine de manșa tur din sferturi contra Barcelonei, dar ia în calcul și victoria.

”Important va fi să nu primim gol. Trebuie să tragem multe învățăminte din partida jucată împotriva Barcelonei în faza grupelor. Să fim mai atenți și să încercăm să nu luăm gol acasă. Va trebui să nu le lăsăm spații și să încercăm să plecăm repede pe atac”, a spus Blanc, care a venit la întâlnirea cu jurnaliștii alături de brazilianul Maxwell.