Rezultate Liga campionilor

Barcelona este cu un pas în semifinalele Champions League

Published

on

Barcelona este cu un pas în semifinalele Champions League. Catalanii s-au impus cu 3-1 pe terenul lui Paris Saint Germain, în turul sferturilor de finală, la capătul unui meci al cărui erou a fost Luis Suarez. Uruguayanul a reușit o dublă și a ajuns la 6 goluri în acest sezon al competiției.

FC Porto a invins-o pe Bayern, scor 3-1, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Ricardo Quaresma a contribuit cu o dubla la startul ideal de meci al lusitanilor, Alcantara reducand din diferenta in minutul 28. La mijlocul reprizei secunde, Jackson Martinez a profitat de o noua nesincronizare in defensiva lui Pep Guardiola, oferindu-i lui FC Porto prima sansa la calificarea in penultimul act al Ligii.

Xavi Hernandez continuă să stabilească noi recorduri pentru FC Barcelona. Legendarul mijlocaş al catalinlor a jucat 37 de minute în victoria pe care echipa lui Luis Enrique a obţinut-o pe terenul lui PSG, scor 3-1, în turul sferturilor de finală ale UEFA Champions League. Mijlocaşul de 35 de ani a bifat cea de-a 169-a partidă în toate competiţiile europene, depăşindu-l pe italianul Paolo Maldini, care, cu 168 de meciuri, deţinuse precedentul record.

În acelaşi timp, Xavi deţine şi recordul de meciuri jucate în Champions League, la egalitate cu Iker Casillas, ambii având câte 147 de apariţii în cea mai importantă competiţie la nivel de club.