Regional
Rm. Vâlcea. Autobuzele şi microbuzele sunt igienizate după fiecare cursă
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2020/03/Autobuze-primariavl.ro_.jpg)
În contextul epidemiei de coronavirus şi suplimentar programului curent de curăţenie, mijloacele de transport ale SC ETA sunt dezinfectate la capătul fiecărei curse. Acţiunea constă în curăţarea podelelor cu o soluţie pe bază de clor, iar barele, mânerele, geamurile şi scaunele sunt dezinfectate cu o substanţă biocidă avizată de Ministerul Sănătăţii.
Mai mult decât atât, la acest moment se analizează gradul de utilizare al autobuzelor şi microbuzelor societăţii – inclusiv în contextul în care elevii nu mai folosesc transportul urban de călători – astfel încât, în vederea reducerii aglomeraţiei, începând de luni, 16 martie, să fie suplimentate cursele pe unele trasee.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)