Connect with us

Sport

România a învins Israelul cu scorul de 2-1 și s-a calificat la Campionatul European din 2024.

Published

on

Partida dintre selecționatele României și Israelului, penultima din turneul de calificare, s-a jucat, aseară, sâmbătătă, 18 noiembrie, pe Puskás Akadémia Pancho Aréna din Felcsút (Ungaria). În tribune au asistat la meci aproximativ 600 de suporteri tricolori.

Meciul a început cu stângul pentru echipa României care a primit gol în minutul 2, după golul înscris de Zahavi. În minutul 10, tricolorii au reușit să egaleze prin George Pușcaș.

Al doilea gol al echipei României, cel care a semnat calificarea, a fost înscris în minutul 63 de Ianis Hagi, după o fază construită de George Pușcaș și Răzvan Marin.

După o ratare incredibilă în minutul 74, Valentin Mihăilă a fost eliminat de pe teren pentru un fault la un jucător israelian.

Ultimul meci din etapa de calificări, împotriva Elveției, se va desfășura pe 21 noiembrie, la București, pe Arena Națională. Chiar și cu un rezultat de egalitate, echipa antrenată de Edi Iordănescu va termina grupa pe primul loc.

În acest moment și România și Elveția sunt deja calificate la turneul european de anul viitor, din Germania.

Este a șasea participare a echipei naționale la un campionat european, după ediţiile din 1984, 1996, 2000, 2008 şi 2016.

sursă foto: Ovidiu Iordache