Sport

RUGBY-Cupa Mondiala

Published

on

Reprezentativa Australiei s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei Mondiale de rugby 2015,  găzduită de în Anglia și Țara Galilor, după ce a învins echipa Scoției cu scorul de 35-34 (15-16), în sferturile de finală ale competiției.

Bernard Foley a adus victoria echipei de la Antipozi printr-o lovitură de pedeapsă transformată în ultimul minut de joc.

Scoția a fost aproape să producă surpriza, pe o ploaie torențială, după eseul lui Mark Bennett, care a interceptat o minge greșită de Slipper, și transformarea lui Laidlaw. Singura semifinală a Scoției rămâne, astfel, cea jucată în 1991.

Dubla campioană mondială Australia va juca în semifinale cu Argentina, ”pumele” obtinad biletul pentru penultimul act al competitiei  dupa victoria de ieri in fata Irlandei cu scorul de 43-20 .

Cealalta semifinala va opune  deținătoarea titlului, Noua Zeelandă, si Africa de Sud, completand astfel  un careu de ași format doar din echipele care evoluează în emisfera sudică, o premieră pentru Cupa Mondială.

Ambele semifinale Noua Zeelanda-Africa de Sud  si Australia Argentina  se vor juca pe stadionul Twickenham din Londra, sambata respective duminica de la ora 18,00 (ora României).