Semifinala UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Campioana Italiei, Juventus Torino s-a impus, aseara, in mansa tur de pe teren propriu in fata celor de la Real Madrid, cu 2-1, si teoretic are prima sansa la calificare.

Juventus a deschis scorul  destul de repede, în minutul 9, Alvaro Morata finalizând de la câţiva metri, după ce Casillas a respins în lateral un şut al lui Carlos Tevez. Bucuria italienilor nu a durat prea mult, „galacticii” replicând în minutul 27 prin cel mai prolific atacant al său, Cristiano Ronaldo, „Balonul de aur” punctând cu capul la o pasă excelentă venită de la James Rodriguez. Ibericii au controlat jocul până la finalul reprizei irosind o şansă mare de a marca prin James Rodriguez, columbianul nimerind transversala cu o lovitură de cap de la şase metri, după o centrare a lui Isco (’41). In partea secunda Juventus a revenit in avantaj dupa ce Tevez a obtinut o lovitura de la 11 metri in duel cu Carvajal si tot el a transformat.

Llorente a ratat doua ocazii pentru Juventus in minutele de final si meciul s-a incheiat cu avantaj minim pentru torinezi.

Un avantaj fragil care insa pune presiune pe Real Madrid in perspectiva mansei retur.