Sevilla castiga Europa League!

FC Sevilla s-a impus în finala Ligii Europa cu 3-2 (2-2) în faţa formaţiei din Ucraina Dnepr Dnepropetrovsk, revelaţia competiţiei din acest sezon.

După o primă repriză extraordinară, cu nu mai puţin de 4 goluri marcate, două de fiecare parte (Kalinic şi Rotan pentru Dnepr, Krzchowiak şi Bacca pentru Sevilla), cele două echipe au evoluat mult mai prudent în partea a doua a finalei, dar Sevilla a reuşit să mai marcheze o dată prin Carlos Bacca, în minutul  73, columbianul reuşind astfel o dublă de senzaţie şi aducând victoria formaţiei spaniole în ultimul act al celei de-a doua competiţii fotbalistice europene intercluburi. Sevilla devine prima echipă din istorie care câştigă Europa League/Cupa UEFA de patru ori, după succesele din 2006, 2007 şi 2014, şi şi-a asigurat prezenţa în grupele Champions League în sezonul următor.