Simona Halep joaca ASTAZI in doua semifinale la Montreal!

Simona e în semifinale la simplu și la dublu, la Montreal!

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Montreal, dotat cu premii in valoare de 2.4 milioane de dolari, dupa o revenire de zile mari.

Sportiva noastra a invins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (locul 11 WTA) in trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.

Desi a avut probleme in startul partidei, Simona a revenit superb si nu i-a mai dat nicio sansa adversarei in ultimele doua seturi.
In careul de asi, locul 5 WTA o va intalni pe Angelique Kerber din Germania, o intalnire care poate reprezenta o revansa a romancei dupa eliminarea de la Wimbledon, care s-a petrecut in sferturile de finala.

Organizatorii au anuntat ca partida dintre cele doua va avea loc la ora 20, ora Romaniei.

Kerber este pe locul 2 in clasamentul WTA si este favorita 2 la Montreal, ea trecand in sferturi de rusoaica Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-2.

Simona Halep şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele de dublu de la Montreal. Româncele au trecut de franţuzoaicele Caroline Garcia şi Kristina Mladenovic, în sferturi, scor 6-4, 3-6, 10-8.

In semifinale, Halep si Niculescu vor da piept cu perechea Andreja Klepac si Katarina Srebotnik, cele doua trecand tot noaptea trecuta de cuplul Bethanie Mattek-Sands si Heather Watson, scor 6-3, 4-6, 10-7.

Partida din careul de asi va avea loc la ora 22, ora Romaniei, imediat dupa meciul de simplu al Simonei Halep, cu Angelique Kerber, de la ora 20.

Sursa: ziare.com