Simona Halep, în premieră în sferturi la Roland Garros

Pentru prima dată în cariera sa, românca Simona Halep, favorită nr. 4, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Roland Garros, al 2-lea de Mare Şlem al anului, învingând-o luni, în optimi, în două seturi, 6-4, 6-3, pe americanca Sloane Stephens, într-o oră şi 18 minute.

Disputat pe Arena centrală de la Roland Garros, „Philippe Chatrier”, meciul a arătat din nou calităţile tehnice (în special reverul în lungul liniei, slice-ul şi lovitura de dreapta în cros), dar mai ales tactice ale româncei, care a întâlnit o jucătoare mai puternică, totuşi, din punct de vedere fizic decât ea şi o obişnuită a acestor faze în turneele de Mare Şlem, scrie Agerpres.

Tenace, favorita 4 a rupt echilibrul primului set, care a durat 47 de minute, în ghemul 10, obţinând victoria cu 6-4, ceea ce i-a permis să înceapă din nou cu serviciul.

Deşi a început ciudat, cu 5 breakuri în primele 6 jocuri, manşa a doua s-a dovedit decisivă, consemnând valoarea superioară actuală a româncei, care s-a impus în cele din urmă cu 6-3, victorie cu care constănţeanca mai realizează o premieră – calificarea în sferturile de finală la Paris.

În sferturile de finală, Halep, care şi-a asigurat 430 de puncte WTA şi 220.000 euro, va juca împotriva câştigătoarei din meciul dintre rusoaica Svetlana Kuzneţova, cap de serie nr. 27, şi Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 23.

Mergea, mai departe la Roland Garros

Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi croatul Marin Draganja s-a calificat în semifinalele probei masculine de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după victoria obţinută luni, în trei seturi, 6-7(2), 6-3, 7-6 (5), în 2 ore şi 16 minute, în faţa favoriţilor nr. 3, canadianul Daniel Nestor şi sârbul Nenad Zimonjic.

Mergea şi Draganja şi-au asigurat astfel 100.000 de euro şi 720 de puncte ATP.

Perechea Florin Mergea-Marin Draganjaîi va întâlni în faza următoare pe spaniolii Marcel Granollers şi Marc Lopez.

Perechea Granollers/Lopez, cap de serie nr. 12, a reuşit luni, în sferturi, performanţa de a-i elimina în două seturi, 6-4, 6-2, pe principalii favoriţi, fraţii americani Bob şi Mike Bryan.

Irina Begu a ratat calificarea în semifinalele de dublu feminin la Roland Garros.

Cuplul Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro a învins perechea Irina Begu/Karin Knapp cu 6-4, 7-6.