Simona Halep s-a calificat in finala de la Shenzhen

Simona Halep s-a calificat în finala de la Shenzhen după victoria de vineri dimineața, scor 6-2, 6-3 cu Saisai Zheng.

Halep a invins-o in prima semifinala a turneului chinez pe reprezentanta gazdelor Saisai Zheng, a patra racheta a Chinei si numarul 97 mondial, cu 6-2, 6-3 Halep a controlat inceputul meciului si prima sansa de break aparuta in game-ul patru, la 2-1, a si fost concretizata intr-un joc impotriva serviciului adversarei.

S-a ajuns rapid la 5-1 dupa un al doilea break, moment in care Halep a servit pentru inchiderea primului set, insa a comis mai multe erori nefortate si Zheng a ramas in set.

Chinezoaica a solicitat pauza medicala acuzand o durere la spate si, dupa cele trei minute regulamentare, a reluat partida avand o deplasare greoaie pe teren si o dificultate evidenta la serviciu. Halep a inchis setul cu 6-2, insa in actul al doilea Zheng a devenit mult mai agresiva, mai indrazneata si s-a agatat de fiecare punct.

Schimburile de mingi au devenit tot mai aspre, iar Zheng a condus in premiera la 1-0. Au urmat cateva game-uri pe muchie de cutit, echilibrate, insa la 3-3 Halep si-a castigat la zero serviciul si in jocul urmator a realizat break-ul decisiv.

Simona Halep s-a calificat vineri (n.r. – dimineata devreme in Romania) in finala turneului WTA de la Shenzen, dotat cu premii totale in valoare de 500.000 de dolari.

Este pentru a 15-a oară în carieră când Halep va juca o finală în circuitul WTA, iar până acum bilanțul este de 8 titluri și 6 înfrângeri.