Regional
Spitalele din Gorj caută soluții pentru reducerea cheltuielilor la energie electrică
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/09/martha-dominguez-de-gouveia-k-NnVZ-z26w-unsplash.jpg)
La cel de la Novaci, facturile la energie electrică sunt de aproape 4 ori mai mari. În aceste condiții, computerele, imprimantele și alte aparate din spital vor fi scoase din priză la finalul programului de lucru, iar pentru reducerea cheltuielilor cu agentului termic, a fost scăzută temperatura și cumparate pilote pentru pacienți.
Măsuri de reducere a consumului de energie electrică și agent termic au fost luate și la Spitalul Județean de Urgență Târgu-Jiu. De exemplu, au fost efectuate mai multe lucrări de schimbare a tâmplăriei la geamuri și de izolare termică.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)