Steaua, umilita de Rosenborg pe National Arena

Steaua a pierdut categoric intalnirea disputata aseara cu Rosenborg.

Steaua a pierdut clar, scor 0-3, intalnirea disputata joi seara, pe National Arena, cu Rosenborg, in prima mansa a play-off-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

O infrangere categorica pentru campioana Romaniei, la capatul unei intalniri pe care a dominat-o mai bine de o ora. Un 0-3 care va incheia, foarte probabil, recordul de 11 calificari consecutive in grupele Ligii Campionilor/Europa League.

Steaua a pornit jocul cu gandul la revansa pentru eliminarea suferita in fata norvegienilor in urma cu 10 ani. Iar „ros-albastrii” au facut o prima repriza buna, dar n-au gasit calea spre gol.

Cu Mirel Radoi in loja, ca urmare a suspendarii primite de la UEFA, Steaua a continuat sa fie la timona si dupa pauza, dar, contrar cursului jocului, golul a cazut in poarta lui Cojocaru. In minutul 61, Mikkelsen a profitat de o greseala la mijlocul terenului a lui Muniru si a inscris cu un sut plasat de la 15 metri.
Steaua a reactionat imediat, iar Chipciu a izbit bara cu un sut din interiorul careului. Golul a venit insa tot in poarta Stelei si i-a apartinut lui Helland, in minutul 67, dintr-un offside nesemnalizat de arbitru.

Dupa golul lui Helland, stelistii au cazut total, iar nordicii au mai punctat odata in prelungiri, prin Jensen.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Trondheim, insa sansele ca Steaua sa se mai califice sunt aproape inexistente.

Sursa: ziare.com