Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Studenţii UMF „Carol Davila” din București se implică în anchetele epidemiologice

Studenţii UMF „Carol Davila” din București se implică în anchetele epidemiologice

Publicat de Davian Vlad, 1 noiembrie 2020, 15:00

Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) „Carol Davila”, prin Societatea Studenţilor în Medicină din Bucureşti (SSMB), a răspuns pozitiv apelului făcut de Prefectura Capitalei şi Direcţia Publică de Sănătate de a se implica în realizarea anchetelor epidemiologice din Bucureşti, în contextul creşterii alarmante a numărului de cazuri de infectări cu virusul SARS-CoV-2 din Capitală.

Conform unui comunicat transmis duminică de către UMF „Carol Davila”, la solicitarea rectorului UMF, prof. dr. Viorel Jinga, de a veni în ajutorul populaţiei câţi mai mulţi participanţi din mediul universitar în realizarea acestor anchete epidemiologice, rectorii tuturor instituţiilor de învăţământ superior din Capitală au decis ca, prin studenţii universităţilor lor, să se alăture acestui amplu proiect demarat la nivelul municipiului Bucureşti.

Astfel, 250 de studenţi bucureşteni, dintre care 150 de studenţi medicinişti, vor fi prezenţi zilnic în cele două puncte de lucru coordonate de către Prefectura Capitalei (Arena Naţională şi sediul DSP din strada Tudor Arghezi) de unde vor derula aceste anchete epidemiologice. Studenţii aflaţi la sediul din strada Tudor Arghezi vor demara activitatea de call-center prin care vor prelua practic apelurile care vin către DSP, iar cei aflaţi la Arena Naţională au sarcina de a-i apela telefonic pe oamenii testaţi pozitiv cu SARS CoV-2 în vederea depistării numărului de oameni cu care aceştia au intrat în contact.

„Le mulţumesc tuturor rectorilor universităţilor bucureştene pentru răspunsul pozitiv ce vizează alăturarea în acest proiect de voluntariat şi totodată tuturor studenţilor pentru implicarea lor în derularea acestor anchete epidemiologice extrem de necesare în acest context în care, la nivelul Capitalei avem aproximativ 700 de cazuri nou confirmate zilnic, ceea ce conduce la o incidenţă a cazurilor de 3,81 la 1000 de locuitori şi sperăm ca prin acţiunile noastre să reducem substanţial aceste cifre alarmante”, a declarat rectorul UMF „Carol Davila”, prof.dr. Viorel Jinga.

La rândul său, Mihai-Cristian Perşu, preşedintele Societăţii Studenţilor în Medicină din Bucureşti a subliniat că este „mândru” că face parte din această comunitate.

„Este important să fim alături de instituţiile implicate în această bătălie cu virusul – de la Direcţiile de Sănătate Publică, la spitalele care se confruntă direct cu numărul mare de cazuri. Sunt convins că împreună cu colegii mei, putem contribui şi putem face o reală schimbare. Suntem viitorii luptători din prima linie, trebuie să fim conştienţi de acest lucru, să ajutăm şi să învăţăm cât mai mult şi din acest motiv, mă bucur că am înţeles aceste lucruri alături de colegii mei şi că am aderat la această iniţiativă”, a spus Mihai-Cristian Perşu.

În contextul pandemiei COVID 19, ultimele date arată aproximativ 700 de cazuri nou confirmate zilnic în Municipiul Bucureşti, ceea ce duce la o incidenţă a cazurilor de 3,81 la 1000 de locuitori. Această situaţie plasează Municipiul Bucureşti în scenariul roşu, motiv pentru care Prefectura Capitalei şi Direcţia de Sănătate Publică au solicitat ajutorul în număr cât mai mare studenţilor în medicină.

Încă din perioada stării de urgenţă, studenţii medicinişti au colaborat cu instituţiile publice şi au participat zilnic la activităţile Direcţiei de Sănătate Publică din Bucureşti, efort ce a motivat mai departe şi alte organizaţii ale studenţilor în medicină din ţară să recurgă la astfel de colaborări.

„Ne bucurăm că un spirit civic autentic îi defineşte pe studenţii medicinişti să contribuie la o realitate mai bună în vremuri grele”, se mai afirmă în comunicatul UMF „Carol Davila”.

AGERPRES

Bolojan, după consultările de la Cotroceni: Formula realistă, un acord politic
National marți, 23 iunie 2026, 15:17

Bolojan, după consultările de la Cotroceni: Formula realistă, un acord politic

Președintele Partidului Național Liberal a prezentat, astăzi, după consultările de la Palatul Cotroceni, propunerea formațiunii pentru...

Bolojan, după consultările de la Cotroceni: Formula realistă, un acord politic
Grindeanu, după consultările de la Cotroceni: PSD își asumă guvernarea
National marți, 23 iunie 2026, 14:10

Grindeanu, după consultările de la Cotroceni: PSD își asumă guvernarea

„România are nevoie rapid de un guvern. PSD a înțeles să sprijine un guvern și să venim rapid cu soluții. PSD își asumă guvernarea,...

Grindeanu, după consultările de la Cotroceni: PSD își asumă guvernarea
Simion, după consultările de la Cotroceni: Fără AUR, nu se poate
National marți, 23 iunie 2026, 14:06

Simion, după consultările de la Cotroceni: Fără AUR, nu se poate

Discuția delegației cu șeful statului a durat doar 10 minute. „Fără AUR nu se poate!”, a subliniat George Simion. Nu în ultimul...

Simion, după consultările de la Cotroceni: Fără AUR, nu se poate
Nicuşor Dan
National marți, 23 iunie 2026, 10:27

Președintele Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, pentru desemnarea unui premier

Președintele României, Nicușor Dan, va invita la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din...

Președintele Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, pentru desemnarea unui premier
National marți, 23 iunie 2026, 08:33

Ilie Bolojan: România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline

„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile...

Ilie Bolojan: România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline
National marți, 23 iunie 2026, 07:33

Guvernul Veștea a fost respins de Parlament

Plenul reunit al Parlamentului a dezbătut și a votat luni seara solicitarea de învestire a Guvernului condus de Adrian Veștea. Votul asupra...

Guvernul Veștea a fost respins de Parlament
National luni, 22 iunie 2026, 23:40

Surse: Guvernul Veștea a picat

Pentru a trece, Guvernul Veștea avea nevoie de 233 de voturi. Surse Digi 24 spun că rezultatul votului este următorul: 189 de voturi –...

Surse: Guvernul Veștea a picat
National luni, 22 iunie 2026, 22:22

Parlament/George Simion: ”Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul”. AUR iese din sală

George Simion, discurs înainte de votul de învestitură: ”35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea...

Parlament/George Simion: ”Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul”. AUR iese din sală