Surprize in meciurile tur din sferturile Uefa Europa League

etinatoarea trofeului Europa League , formatia spaniola Sevilla s-a impus foarte greu in fata rusilor de la Zenit Sankt Petersburg

Detinatoarea trofeului Europa League , formatia spaniola Sevilla s-a impus foarte greu in fata rusilor de la  Zenit Sankt Petersburg, scor 2-1, in prima mansa a sferturilor de finala ale Europa League. Spaniolii au fost condusi la pauza, dupa reusita lui Ryazantsev, ca mai apoi sa revina prin Bacca (72) si Suarez (87).

Napoli a obtinut o victorie clara in deplasarea din Germania, scor 4-1 impotriva lui Wolfsburg, si este mai aproape ca oricand de calificarea in penultimul act al Europa League. Higuain, Marek Hamsik, cu o dubla, si Gabbiadini au semnat golurile gruparii italiene, pentru formatia gazda punctand Bendtner.

Dinamo Kiev si Fiorentina au remizat, scor 1-1, in primul meci contand pentru sferturile Europa League. Contrar cursului jocului, ucrainenii au deschis scorul inainte de pauza. Babacar a adus remiza in-extremis a italienilor, care au astfel prima sansa la calificarea in urmatoarea faza a Europa League.

Partidele retur se vor disputa pe 23 aprilie.