Regional
Târgu Jiu: 130 de ani de la nașterea Ecaterinei Teodoroiu
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/01/ecaterina.jpg)
La Târgu Jiu, autoritățile locale vor marca, la finalul acestei săptămâni, 130 de ani de la nașterea Ecaterinei Teodoroiu. Sub genericul ”Ecaterina 130 de ani”, sunt programate o serie de evenimente evocatoare din viața Eroinei de la Jiu, figură marcantă a istoriei naționale și a Primului Război Mondial.
Ecaterina Teodoroiu (născută Cătălina Vasile Toderoiu, pe 15 ianuarie 1894, Vădeni, astăzi cartier în componența municipiului Târgu Jiu) a fost cercetașă și participantă la Primul Război Mondial, unde a murit, pe 22 august 1917, la sfârșitul bătăliei de la Mărășești, luptând în fruntea unui pluton de infanterie al Armatei Române.
La Târgu Jiu, există Casa Memorială Ecaterinei Teodoroiu, o statuie dedicată acesteia, precum și Mausoleul unde se află osemintele Eroinei. De asemenea, un bulevard şi un colegiu din municipiu poartă numele Ecaterina Teodoroiu.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)