Tenis: Sorana Cîrstea urcă pe poziția 41 WTA, după semifinala jucată la Miami

Începând de luni, 3 aprilie, Sorana Cîrstea va urca 33 de locuri, până pe poziția 41 a ierarhiei mondiale, grație semifinalei jucate la Miami. Învinsă de Petra Kvitova, în minimum de seturi, scor 7-5, 6-4, după 103 minute de joc, Sorana Cîrstea a spus că are regrete după acest meci, cu precădere în finalul primului set, când a ratat două mingi de set: ”Dacă ar fi să îmi reproșez ceva, sunt game-urile de la 5-4 pentru mine, la 7-5, 2-0 pentru ea. Acolo am simțit că am scăzut puțin jocul. Ea a început să fie mult mai liberă, să joace mult mai curajos. Apoi am încercat să revin, dar a fost prea târziu”, a declarat Sorana Cîrstea, după încheierea meciului.

Rezumându-și performanțele din „Dubla Soarelui”, în care a atins sfert de finală la Indian Wells, confirmat de o semifinală la Miami, Sorana Cîrstea și-a asigurat fanii că rămâne cu lucrurile pozitive ca,re s-au întâmplat în luna martie: Plec cu zâmbetul pe buze, au fost două turnee bune din partea mea. Am pierdut la Indian Wells la Iga, numărul 1, iar, aici, la Petra, după un meci, pe care cred că l-am avut în mână. Nivelul este acolo și asta îmi dă încredere pentru turneele care urmează”.