National
Teste pentru depistarea coronavirusului, pentru elevi, doar pentru prima zi de şcoală
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/11/teste-saliva-ambalate-pe-componente-e1638083636880.jpg)
Elevii se reîntorc luni, 3 ianuarie, la şcoală. Secretarul de stat în Ministerul Educației pentru Învățământ Preuniversitar, Sorin Ion a declarat că testele de salivă pentru depistarea coronavirusului ajung doar pentru prima zi de şcoală. Pentru cea de-a doua testare din prima săptămână este așteptat graficul de distribuție de la Departamentul pentru Situații de Urgență, a precizat Sorin Ion, la un post de radio. Secretarul de stat în Ministerul Educaţiei îi îndeamnă pe părinţi să testeze copiii şi să nu-i trimită la școală dacă sunt bolnavi.
Andrada Cojocaru, Radio Craiova:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)