Connect with us

National

Tibi Ușeriu, întâmpinat ca un campion la Cluj. ”Trecutul mi-a format psihicul pe care-l am acum”

Tibi spune că …

Published

on

Ca o adevărată vedetă a fost întâmpinat, miercuri noapte, pe Aeroportul din Cluj, Tibi Uşeriu, câştigător pentru a treia oară la rând la Ultramaratonul Arctic.

Peste 100 de oameni au ţinut ca primirea să fie demnă de un campion – un campion care a câştigat inimile multor romani cu perseverenţa sa şi curajul de care a dat dovadă.

“Bravo, Tibi!! Bine, Tibi!” – aşa a fost întâmpinat Tibi Ușeriu, pe aeroportul din Cluj.

”O provocare este să ajung şi acasă. Este foarte greu”, a spus Tibi Ușeriu.

Alături de apropiaţi şi mulţi oameni care nu l-au întâlnit niciodată, dar îl admira sincer, au ţinut să-l felicite pe cel care a câştigat pentru a treia oară la rând Ultramaratonul de la Cercul Polar.

Dacian Cioloș, fost prim-ministru: “Ce face omul ăsta e o performanţă în sine. Avem nevoie de astfel de exemple care să ne dea curaj şi demnitate.

Cei mai nerăbdători au fost, desigur, membrii familiei.

Alin Ușeriu, fratele lui Tibi: “Eu am avut emoţii şi prima dată, şi a doua oară şi eu sunt şi cel care zice să rămânem puţin în armonie şi să nu trebuiască să meargă în fiecare an până acolo. Totuşi este o cursă pe viaţă şi pe moarte.”

Tibi spune că vrea să facă o pauză de la Ultramaraton, dar recunoaşte că se poate răzgândi până anul viitor.

Tibi Ușeriu: “Ar trebui să mai fac şi altceva. Cumva, m-am dus prea pregătit. A fost un traseu pe jumătate reînnoit au fost 280 de km de ice road, ceea ce a făcut competiția destul de grea… cu o sanie de 40 de kg în spate, iar finalul e o parte printre lacuri, ce a făcut destul de dificilă cursa. Am întâmpinat două furtuni foarte agresive. Trecutul meu mi-a format psihicul pe care-l am acum şi cred că ăsta este atuul meu şi cu asta pot merg în aceste competiţii aşa cum merg.

În total, Tibi a parcurs 618 kilometri, în 173 de ore. Competiția de anul acesta a fost una aniversară – la un deceniu de la prima ediţie, aşa că traseul a fost mai lung cu aproape 60 de kilometri.

Alături de el, în concurs, au mai fost alţi 3 români, dar – din cauza condiţiilor extreme – aceştia au abandonat cursa.

sursa: stirileprotv.ro