Ascultă Radio România Oltenia - Craiova Live

Un an de la operaţionalizarea sistemului anti-rachetă de la Deveselu (audio)

Un an de la operaţionalizarea sistemului anti-rachetă de la Deveselu (audio)

Publicat de Cosmin Meca, 13 mai 2017, 10:30

La Washington s-a marcat un an de când sistemul de la baza militară de la Deveselu a devenit operaţional.

La Centrul pentru Studii Strategice şi Internaţionale, cu participarea ambasadorului României în Statele Unite, George Maior, au fost dezbătute avantajele pe care sistemul de la Deveselu le aduce pentru securitatea Europei.

George Maior a spus că baza de la Deveselu este definitorie pentru calitatea excepţională a parteneriatului strategic dintre SUA şi România. El a adăugat investiţia în apărarea antirachetă este una pe termen lung, dar necesară:

Trump reduce prezența militară americană în Europa
International joi, 4 iunie 2026, 16:43

Trump reduce prezența militară americană în Europa

Oficialii Departamentului de Război al SUA i-au informat pe aliați că Statele Unite își vor reduce contribuțiile la Modelul de Forțe al NATO,...

Trump reduce prezența militară americană în Europa
Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE
International joi, 4 iunie 2026, 16:36

Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE

Autoritățile de la Chișinău au primit oficial invitația la negocieri. Acest lucru se întâmplă la patru ani după ce Republica Moldova și-a...

Republica Moldova și Ucraina încep negocierile pentru aderarea la UE
Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”
International miercuri, 3 iunie 2026, 15:48

Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”

„Trăim cel mai sumbru moment, pe care l-am cunoscut vreodată, pe această planetă. Cine ar fi crezut că America se poate schimba aşa? Cine ar...

Richard Gere l-a numit pe Trump un „maniac”, care distruge „tot ce este bun”