Regional
Un pacient, în vârstă de 34 de ani, este primul caz de gripă în Olt
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/01/kelly-sikkema-RmByg5kFfQg-unsplash-1-scaled.jpg)
El s-a prezentat cu simptomatologie specifică la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Slatina, iar în urma investigaţiilor a fost confirmat cu virus gripal tip A, subtip H3. Potrivit DSP Olt, persoana era vaccinată antigripal. În ultima săptămână în județ s-au înregistrat și peste 260 cazuri de infecţii respiratorii acute şi circa 200 de pneumonii.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)