Universitatea Craiova a reușit o victorie categorică împotriva rivalei Dinamo

Universitatea Craiova a reușit o victorie categorică, cu scorul de 6-1, în partida susținută joi seară, în „Groapă“, în fața rivalei Dinamo București. Disputa a „închis“ etapa 25 din Liga 1 și a fost la discreția „leilor“.Alb-albaștrii au început meciul fulminant, irosind câteva ocazii bune în primele încă din primele 5 minute.

Golul a „picat“ în minutul 9, când George Cîmpanu l-a învins pe Chesneau cu un șut de la 14 metri lateral drapta. Știința a intrat la cabine cu un avantaj meritat de două goluri. Cîmpanu a obținut un penalti, după o intrare a lui Ivanov, iar lovitura de la punctul cu var a fost transformată cu precizie de Andrei Ivan (’44, 0-2). Atanas Trică a stabilit scorul final, reușind să marcheze cu capul, după o centrare perfectă a lui Gustavo (’88, 1-6).