Sport

Universitatea Craiova – victorie în Superliga

Published

on

Universitatea Craiova s-a impus, scor 2-1, în partida susținută aseară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în etapa a doua din play-off-ul Superligii. După o primă repriză în care nicio echipă nu a reușit să marcheze, giuleștenii au deschis scorul după pauză, în minutul 48.  În minutul 51 Houri (Craiova) a fost eliminat pentru al doilea „galben”, însă cu un om mai puțin pe teren, oltenii au găsit puterea să întoarcă rezultatul și să marcheze în minutele 59 și 66 prin Baiaram, respectiv Mitriță. În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a rămas singură pe locul doi în Superliga, cu 31 de puncte, apropiindu-se la patru puncte de FCSB. De partea cealaltă, Rapid se află pe locul patru, cu 28 de puncte. În etapa următoare, Universitatea Craiova o va întâlni pe FCSB, la București, în timp ce Rapid va primi vizita lui CFR Cluj.