National
Unul dintre cei doi mineri spitalizaţi în urma accidentului de la Lupeni a murit
În Valea Jiului au început anchetele
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2017/10/Mina-Lupeni.jpg)
Unul dintre cei doi mineri spitalizaţi în urma accidentului de joi, de la exploatarea Lupeni, care fusese transportat la Spitalul Floreasca din Capitală, a murit aseară. Potrivit medicilor, starea acestuia s-a agravat din cauza unei insuficienţe renale şi a multiplelor traumatisme suferite.
Cel de-a doilea miner este internat la Petroşani şi se află în afara oricărui pericol.
În Valea Jiului au început anchetele cu privire la acest accident de muncă şi a avut loc o întâlnire a sindicatelor şi a salvatorilor minerilor cu ministrul Energiei, Toma Petcu. Acesta a dat asigurări că mina Lupeni nu va fi închisă mai devreme din cauza incidentului, ci va funcţiona şi în următorii 5 ani, în baza unui memorandum depus la Comisia Europeană.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)