Regional
Vâlcea a urcat în topul celor mai vizitate județe din România
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/04/adriana-apostol-v9N0YnuE33U-unsplash-scaled.jpg)
Dacă anul trecut, se situa pe locul al 9-lea, conform celor mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică, în februarie, Vâlcea, s-a clasat pe locul 6, după București, Brașov, Prahova, Cluj și Bihor.
Cu peste 35.000 de turiști într-o lună, Vâlcea a devansat județe precum Sibiu, Constanța sau Timiș. De asemenea, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, numărul turiștilor din județ a crescut cu peste 20%.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)