Vâlcea: ”Maica Domnului în icoana pe sticlă”, expoziţie-documentar
Artiştii plastici din Vâlcea au dat startul sezonului expoziţional 2025 cu vernisajul unei expoziţii-documentar de icoane pe sticlă, realizate de o cunoscută familie de iconari din judeţ.
Publicat de Lica Simona, 11 ianuarie 2025, 09:56
Evenimentul a avut loc, vineri seara, la Galeria Cozia Pasaj 1 din Râmnicu Vâlcea, expozanţi fiind artiştii iconari Ion şi Aurora Filigean, alături de cei patru copii ai lor – Teodora, Ecaterina, Luca şi Filofteia, care, sub genericul ”Maica Domnului în icoana pe sticlă”, propun iubitorilor de artă o incursiune vizuală în tehnica de realizare a icoanelor pe sticlă.
”O expoziţie deosebită a familiei Filigean. Cei patru copii, împreună cu părinţii lor, creează icoane pe sticlă după izvod. Sunt icoane care au ca tematică reprezentarea Maicii Domnului. Maica Domnului este adesea prezentă în icoana pe sticlă, în diferite ipostaze, pe care le regăsim şi aici. Probabil cea mai importantă este Maica Domnului cu pruncul, reprezentare clasică, realizată în diferite maniere, pentru că fiecare dintre ei are un stil propriu pe care îl putem recunoaşte”, a precizat criticul de artă Luiza Barcan.
Crescuţi de mici în biserică, cei patru copii ai familiei Filigean nu sunt la prima expoziție, chiar dacă au vârste fragede, între 7 şi 14 ani.
Expoziţia de icoane pe sticlă a familiei Filigean va putea fi vizitată, luna aceasta, la Galeria Cozia Pasaj 1 din Râmnicu Vâlcea, fiind şi unul dintre evenimentele pe care Filiala Vâlcea a Uniunii Artiştilor Plastici din România şi Primăria Râmnicu Vâlcea le-au pregătit pentru a sărbători Ziua Culturii.
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.