Victorie magnifică a Simonei Halep la Melbourne!

Jucătoarea română ajunge în finală la Australian Open după un meci incredibil.

Ajunsă în premieră în semifinale la Australian Open, Simona Halep a început formdabil meciul cu Angelique Kerber, conducând cu 5-0 în primul set, după nici un sfert de oră. Nemțoaica a dat apoi semne de viață, câștigând trei game-uri la rând, însă jucătoarea noastră a pus capăt revenirii lui Kerber în stil de număr 1 mondial, adjudecându-și primul act cu 6-3. Setul al doilea a fost echilibrat și, deși Simona a rămas concentrată și și-a impus deseori jocul agresiv, punând-o constant în dificultate pe jucătoarea germană, câteva decizii neinspirate și greșeli surprinzătoare de execuție ale româncei i-au permis lui Angelique Kerber să egaleze la seturi cu 6-4.

Actul decisiv a început cum nu se poate mai rău pentru Simona Halep, care și-a pierdut serviciul în jocul de debut, însă românca a făcut imediat re-break. Setul a continuat într-o notă dramatică, cu răsturnări spectaculoase de situație. La 5-4, Simona a avut două mingi de meci, pe care însă nemțoaica le-a anulat în urma unor schimburi de mingi intense. Kerber a reușit apoi să-și adjudece al treilea game consecutiv, servind pentru meci. Halep a salvat însă și ea două mingi de meci pe serviciul jucătoarei germane, apoi a câștigat entuziasmant mingea de break procurată, scorul devenind 6-6. Jucătoarea noastră a servit impecabil pentru 7-6, nemțoaica și-a făcut și ea fără probleme serviciul, Halep duce scorul la 8-7, nu concretizează a treia minge de meci procurată, dar nu mai ratează următoarea șansă ivită și câștigă cu 9-7, ajungând pentru prima oară în finală la Australian Open după un meci absolut fantastic!