Victorie pentru Steaua

Steaua s-a impus aseara cu 3-0 in fata celor de la Astra Giurgiu, in prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii. Cu un „11” din care nu au lipsit sarbatoritul zilei, Cristi Tanase, si nou transferatul George Tucudean, Steaua si-a impus jocul inca din primele minute in fata unui adversar apatic. Deschiderea scorului s-a produs rapid, Tanase reluand in plasa centrarea perfecta a lui Papp.

Steaua a continuat sa preseze si Tucudean a majorat avantajul formatiei sale cu zece minute inaintea pauzei, cand a profitat de o respingere in lateral a portarului Lung. Steaua a inchis tabela in minutele de final, dupa un contraatac scoala. Chipciu a patruns pe dreapta si a centrat decisiv pentru reluarea cu latul a lui Rusescu. De retinut este ca Astra n-a avut pe tot parcursul meciului nicio ocazie la poarta lui Arlauskis. Returul semifinalelor Cupei Ligii, Dinamo-Pandurii si Astra-Steaua, se joaca pe 10 si 11 martie.