CULTURAL
Ziua Culturii Naționale a fost marcată de elevii Cercului de Cultură şi Civilizaţie Greacă din Drobeta-Turnu Severin
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2022/01/ziua-culturii-nationale.jpg)
Elevii Cercului de Cultură şi Civilizaţie Greacă din Drobeta-Turnu Severin au marcat Ziua Culturii Naţionale printr-un moment poetic, susținut de copii înscriși la cursul de limba neogreacă. Totodată, după cum a precizat doamna Paula Scalcău, președinta Comunității Elene Turnu Severin, reprezentanții Cercului au fost invitați la manifestarea organizată de Școala „Petre Sergescu”, unde au fost evocate, alături de figura luminoasă a lui Mihai Eminescu, și alte personalități marcante ale culturii național, din toate domeniile. Maria Pădurețu, de la Colegiul Național Pedagogic „Sefan Odobleja”, a recitat din versurile eminesciene în limba greacă, iar dintre membrii ansamblului „Mlădițe” al școlii gazdă, Carmen Vătuiu și Sever Duțescu au recitat în limba română.
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/01/Ziua-Culturii-Nationale-Severin.jpg?resize=740%2C416&ssl=1)
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.