Regional
Ziua Națională a României, la Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/12/1-dec-craiova.jpeg)
Pentru prima oară, intonarea imnului național al României, la Craiova, a fost făcută de artiștii lirici ai Operei Române Craiova – soprana Corina Vlada și baritonul Cristian Fofucă, în acordurile muzicii militare a Garnizoanei Craiova.
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/12/20231201_110432.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
Mesajul prim-ministrului Marcel Ciolacu a fost citit de Avram Denis Ionuț, un elev de nota 10 de la Colegiul Național ”Frații Buzești”, care a obținut locul I la Olimpiada de Istorie, faza națională.
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/12/20231201_111937.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
A consemnat Claudiu Vasile.
Foto, video: Claudiu Vasile
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.