Regional
Ziua Olteniei a fost marcată în Bănie
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334544183_1247231146217528_1863473705574719718_n.jpg)
Ziua Olteniei este marcată, astăzi, în Bănie, printr-o serie amplă de manifestări. Un eveniment festiv a avut loc (de la ora 13.00) la Centrul Constantin Brâncuși – Muzeul Jean Mihail din Craiova. La evenimentul organizat de Primăria Craiova, în parteneriat cu Consiliul Județean Dolj, a participat și Vice-Ambasadorul Marii Britanii în România, Excelența Sa Tanya Collingridge.
În deschidere, Garda „Pandurii Vladimirescului” din Mehedinți, sub comanda personajului Tudor Vladimirescu a întâmpinat oficialitățile cu onoruri militare.
De la tradiționalul dans al Călușului, la spectacolul de dans contemporan ”Lost Bird”, și până la recitalul fusion jazz-folcloric – Etherophonia (în interpretarea artiştilor de la Filarmonica Oltenia şi Ansamblul Folcloric Maria Tănase ), tradițiile, istoria Olteniei, dar și valorile prezentului s-au împletit într- o prezentare inedită.
Manifestarea de la Centrul Brâncuși a cuprins și expoziţia gastronomică Dolju-n bucate, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj:
Alte trei expoziții sunt găzduite de Centrul Brâncuși, până duminică, 26 martie. • Un loc de poveste – Parcul Nicolae Romanescu, Muzeul Olteniei, Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman
• Craiova de altădată, Muzeul Olteniei
• 7 STĂRI … – expoziţie artă contemporană, Uniunea Artiştilor Plastici România, filiala Craiova
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334544183_1247231146217528_1863473705574719718_n.jpg?resize=740%2C987&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334561136_1425359068280766_7898054450879578482_n.jpg?resize=740%2C987&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334896062_889959778785920_1143326008318597070_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334770197_223020763609035_6242769774059696788_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334463813_1369778820454899_102693826101805810_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/336753801_991216325176944_5778868245708477577_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334902372_1222863878616101_1291365590455602574_n.jpg?resize=740%2C987&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334905242_3926818600878396_5777871282675379268_n.jpg?resize=740%2C987&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334374208_595909039225806_3324143224600127248_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334910568_204411568880027_3357071909009222096_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334409643_601554075350509_1105697325934523355_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/336683431_574025544790899_5681283099138473367_n.jpg?resize=740%2C555&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2023/03/334875915_1247729296119941_7967995676891775738_n.jpg?resize=740%2C987&ssl=1)
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.