Regional
Alaiul Căluşului Oltenesc la Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2017/12/calusari-e1513061539416.jpg)
Duminica Rusaliilor aduce la Craiova, cea de-a 21- a ediție a Alaiului Căluşului Oltenesc. Călușari din județele Dolj, Olt și Vâlcea se vor reuni în Piața „Mihai Viteazul“ din centrul orașului, pentru a pune în scenă tradiția călușului, iar de la ora 10:30 vor merge în paradă de port popular către Parcul „Nicolae Romanescu”. Este programat și un spectacol al călușarilor pe terasa „Debarcader” a parcului.
Amelia Etegan, manager Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj:
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)