Bayern Munchen a surclasat-o pe Șahtior Donețk

Bayern Munchen a surclasat-o cu scorul de 7-0 (2-0) pe Șahtior Donețk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, miercuri seara, pe teren propriu, și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Mircea Lucescu a recunoscut că eșecul de pe ”Fussball Arena” este cel mai dureros din cariera sa de antrenor, dar a și admis că greșeala de arbitraj din startul partidei a contat decisiv.

La jumătatea meciurilor disputate în returul optimilor de finală ale UCL se știu deja patru dintre sfertfinaliste. FC Porto, Real Madrid, Bayern Munchen și Paris Saint-Germain au obținut biletele pentru următoarea fază a competiției. Cele patru au trecut de Basel, Schalke, Șahtior Donețk și Chelsea Londra.

Săptămâna viitoare, marți, 17 martie, și miercuri, 18 martie, se vor decide și următoarele patru echipe calificate în ”sferturi”. Pentru ultimele patru locuri între cele mai bune opt echipe ale Europei se luptă AS Monaco, Arsenal Londra, Atletico Madrid, Bayer Leverkusen, Barcelona, Manchester City, Borussia Dortmund și Juventus Torino.