Bulgaria cere Visa Waiver în schimbul accesului avioanelor-cisternă militare americane
Bulgaria avertizează că ar putea să nu mai lase avioane-cisternă militare americane pe aeroportul din Sofia, dacă Statele Unite nu elimină vizele pentru bulgari.
Publicat de Lica Simona, 21 mai 2026, 14:24
Guvernul premierului Rumen Radev ar vrea să obţină Visa Waiver pentru bulgari, în schimbul sprijinului pentru avioanele americane, mai ales că preşedintele Donald Trump nu a exclus o reluare, în curând, a atacurilor asupra Iranului.
Premierul Rumen Radev a anunţat că a discutat la telefon, pe această temă, cu secretarul american al apărării, Pete Hegseth, şi cu însuşi preşedintele Trump.
Corespondentul Radio România Actualităţi Vladimir Mitev, precizează că actualul permis acordat avioanelor americane expiră la sfârşitul acestei luni, dar, în baza parteneriatului strategic dintre Statele Unite şi Bulgaria, Sofia se aşteaptă ca Washingtonul să trimită o cerere oficială de prelungire.
Premierul Radev a declarat că, în discuţia cu Trump, a insistat pe eliminarea vizelor pentru bulgari. Din declaraţiile oficiale, însă, nu a reieşit dacă Trump sau Hegseth şi-au asumat vreun angajament.
Trebuie spus că includerea unei ţări în Visa Waiver are nevoie, nu doar de criterii îndeplinite, dar şi de un vot pozitiv în Congres.
Potrivit analiştilor politici bulgari, Radev vrea doar să pară ferm în ochii bulgarilor, dar surse ale publicaţiei Mediapool spun că, de fapt, guvernul nu are nicio intenţie să refuze accesul avioanelor americane.
sursa: RRA