CSU Craiova, eliminata din Cupa Romaniei

Echipa de ligă secundă SC Bacău a produs surpriza 16-imilor de finală!

Echipa de ligă secundă SC Bacău a produs surpriza 16-imilor de finală din Cupa României, prin eliminarea oltenilor de la CS Universitatea Craiova. Scorul a fost 1-1 după 90 de minute, dar şi la finalul prelungirilor, iar moldovenii s-au impus cu 5-3 la loviturile de departajare.

Gazdele au deschis rapid scorul, prin Andrei Pavel (3), dar craiovenii au egalat în finalul primei reprize, prin Simon Măzărache (43), aflat la prima sa reuşită oficială pentru echipa mare. CSU a dominat categoric jocul şi s-a jucat cu ocaziile, având chiar şi o bară, în prelungiri, la şutul lui Apostol Popov (101).

goalie-soccer-ball-in-net

La loviturile de departajare, Vraciu, Neagu, Adăscăliţei, Drugă şi Hurdubei au transformat pentru băcăuani, Vătăjelu, Popov şi Băluţă au marcat pentru CSU, iar şutul lui Andrei Ivan a fost apărat de portarul Bogdan Miron.

Azi, pe lângă SC Bacău s-au mai calificat în optimi Astra Giurgiu, FC Botoşani, FC Braşov şi FCM Baia Mare, ultimele două din liga secundă.

Sursa: digisport.ro