Regional
Elevii Colegiului „Ștefan Odobleja” din Craiova s-au unit și au (re)creat Harta României Mari
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0033-e1543508887610.jpg)
Zi de sărbătoare la Colegiul Ştefan Odobleja, din Craiova. Un colţ de Românie tradiţională a fost amenajat în holul central al Colegiului. Cufărul străbunicilor profesorilor a fost deschis, iar costume cu o vechime de peste 100 de ani au putut fi admirate în toată „măreţia” lor! Copiii si-au pus şi ei talentul în practică: au pictat o Românie Mare aşa cum şi-au imaginat-o ei, au pus în scenă momente istorice, au cântat şi au jucat româneşte.
Apoi, îmbrăcaţi în ii, atât cât s-a putut din cauza frigului, au ieşit în curtea Colegiului şi, alături de camarazii lor de la Colegiul Național Militar „Tudor Vladimirescu” au realizat harta României Mari în cadrul unui flashmob, 1 Decembrie 1918 – 1 Decembrie 2018.
Sute de baloane colorate în roşu, galben şi albastru au fost eliberate către cer, încununînd momentul de suflet pe care elevii şi profesorii Colegiului l-au trăit întru Unire, la fel ca strămoşii lor acum 100 de ani!
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0069.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0066.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0042.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0060.jpg?resize=300%2C169&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0019.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0013.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0032.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0025.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0033.jpg?resize=300%2C225&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2018/11/IMG-20181129-WA0011.jpg?resize=300%2C257&ssl=1)
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.