DE ACTUALITATE

Inca o zi cu filme si bucate la Cetate!

MIERCURI, 26 AUGUST 2015

Ora 10:00 – Portul Cultural Cetate – Gara fluvială

Scurtmetraje balcanice SF

  • Keadas (2014, Grecia, sc. și r. Maria Ligkou, i. Petros Dimakis, 15 min.)
  • Delict/ Felony (2014, Grecia, sc. Antonis Koutelias și Thanos Kermitsis, r. Thanos Kermitis, i. Anthony Apostolou, 5 min.)
  • Evergreen (2012, Grecia, sc și r. Ifigeneia Kotsoni, i. Vladimir Subotic, 14 min.)
  • Ei/ Oni (2014, Slovenia, sc. Darko Štante și Damjan Zorc, r. Darko Štante, i. Vid Brezočnik și Kaja Brezočnik, 14 min.)
  • Awakening (2013, Bulgaria, r. Yana Lekarska, i. Stefan Kalupov, cu: Simeon Galabov, 8 min.)

Ora 11:00 – Portul Cultural Cetate – Mansardă

Simpozionul internațional de film „Drumuri și răspântii în Balcani” (II)

Moderatori: Lydia Papadimitriou (M. Britanie)și Marian Țuțui. Participă: Ana Grgić (Croația), Nevena Daković (Serbia), Dana Duma și Marilena Ilieșiu (România).

 Ora 12:00 – Portul Cultural Cetate – Gara fluvială

Selecție de Tara Karajić de la Festivalul Altcine 2014

  • Mic dejun/ Proino (2014, Grecia, r. și sc. Dimitris Ampatzis, i. Silia Rantou, 7 min.)
  • De fapt/ Stalitheia (2013, Grecia, r. și sc. Konstantinos Fragkoulis, i. Christina Moumouri, dramă, 6 min.)
  • Flirting (2012, Serbia, sc. Radomir Lazović și Marija Rodić, r. Marija Rodić, comedie dramatică, 10 min.)
  • Last Variation (2014, Serbia, sc. și r. Irina Decernić, i. Milan Tvrdisić, dramă, 15 min.)
  • Ultima încercare/ Posledniat opit (2014, Bulgaria, r. și sc. Liubo Ioncev, i. Nikolai Kubadinov, dramă, 10 min.)
  • My Special K (2014, Grecia, r. și sc. Stevi Panagiotaki, i. Costas Drakakis, experimental, 7 min.)

Ora 18:00 – Portul Cultural Cetate – Gara fluvială

Scurtmetraje din Serbia și România

  • Colegi de clasă/ Klasici (2014, Serbia, sc. și r. Milan Smiljanić, i. Aleksandar ‘Sergio’ Kalezić și Boris Sebez, comedie dramatică, 30 min.)
  • Lucky (2014, sc. și r.: Alexandra Botău, desen animat, 9 min.)
  • Seară cu radio/ Veče uz radio (2015, Serbia, r. Miloš Tomić, i. Pablo Ferro, Miloš Tomić și Marija Djordjević, film experimental, 10 min.)
  • Calea Dunării (2014, România, r. Sorin Dorohoi, i. Lulu de Hillerin, 13 min.). Cu participarea regizorului Sabin Dorohoi.
  • Carne de iepure (2014, România, sc. și r. Gabriel Achim, cu: Cristian Balint, comedie, 15 min.)

Ora 21:30 – Portul Cultural Cetate – Valea Cinematografică

40 de ani de la premieră

Ilustrate cu flori de câmp (1975, România, r. și sc. AndreiBlaier, i. Dinu Tănase, cu Carmen Galin, Draga Olteanu Matei, Eliza Petrăchescu, George Mihăiță, Dan Nuțu, Constantin Florescu, dramă, 86 min.)

%d blogeri au apreciat: