Regional
„Noaptea de Poezie” – ediția 2024, la Radio Oltenia Craiova
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1233-scaled.jpg)
În fiecare an, pe 21 martie, este marcată Ziua Mondială a Poeziei. Această sărbătoare a fost proclamată de UNESCO, în 1999, ca o recunoaștere a renaşterii discursului poetic şi a interesului pentru poezie.
Anul acesta, mai multe instituții culturale din România s-au implicat într-un amplu program, dedicat celebrării Zilei Mondiale a Poeziei – „Noaptea de Poezie”, inițiat de scriitorul și managerul cultural Dan Mircea Cipariu.
Joi, 21 martie 2024, de la ora 19.00, în sediul istoric al Radio Oltenia-Craiova, str. Știrbei Vodă nr. 3, asociația Euro CulturArt a prezentat „Noaptea de Poezie”, în cadrul programului omonim, ce s-a desfășurat în 10 spații culturale exponențiale, din 7 orașe din România.
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1202.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1203.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1205.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1206.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1207.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1208.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1209.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1210.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1211.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1212.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1215.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1216.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1218.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1219.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1220.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1221.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1222.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1226.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1227.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1229.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1230.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1232.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1233.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1234.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1235.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1236.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1237.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1238.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1239.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1241.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1242.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1247.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1248.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1250.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1251.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1252.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1253.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1255.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1256.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1258.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1259.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1260.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1262.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1263.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1265.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/DSC_1266.jpg?resize=740%2C491&ssl=1)
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.