Pandurii se califica in optimile Cupei Romaniei

Echipa gorjeană a trecut în şaisprezecimi de UTA, după lovituri de departajare.

pandurii uta

Pandurii Târgu-Jiu a avut nevoie de 120 de minute de joc şi de lovituri de departajare pentru a trece în Cupa României de o echipă mult mai slab cotată, UTA, care evoluează în Liga a II-a. Cristi Săpunaru, proaspăt venit la Pandurii, a deschis scorul în minutul 10, cu o lovitură de cap din interiorul careului, pentru ca Bătrâna Doamnă să egaleze prin Curtuiuş cu doar trei minute înainte de finalul meciului, declanşând o bucurie de nedescris în tribunele cochetei arene arădene „Motorul”. În ultimele secunde ale timpului regulamentar, Viorel Nicoară a ratat golul calificării gorjenilor, trimiţând incredibil pe lângă poartă din câţiva metri, deşi era singur cu portarul advers. Meciul a intrat astfel în prelungiri, dar nimic notabil nu s-a întâmplat în cele 30 de minute suplimentare. La loviturile de departajare, gorjenii au fost cei care şi-au controlat mai bine emoţiile, impunându-se cu 3-1. Nistor, Unguruşan şi Nicoară au tranformat penaltiurile care trimit echipa antrenată de Edi Iordănescu în optimile Cupei României.