România termină în genunchi preliminariile EURO 2020

După 57 de ani, tricolorii primesc 4 goluri într-o repriză!

SPANIA – ROMÂNIA 5-0 (4-0)

Au marcat: Fabian Ruiz 8′, G. Moreno 33′, 43′, Ad. Rus – autogol 45’+1, Oyarzabal 90’+2

Pe 1 noiembrie 1962, Spania învingea Romania cu 6-0. Scorul la pauză era 4-0. De atunci nu am mai luat patru goluri în primele 45 de minute. Până aseară 🙁 Bine, totuși, spaniolii ne-au cruțat în repriza a doua și au mai înscris o singură dată, în ultimul minut al partidei…

Naţionala de fotbal a României a fost surclasată de selecţionata Spaniei cu scorul de 5-0, pe Stadionul Wanda Metropolitano din Madrid, în ultimul meci al celor două echipe în Grupa F a preliminariilor EURO 2020. Spania s-a impus prin golurile marcate de Fabian Ruiz (8), Gerard Moreno (33, 43), Adrian Rus (45+1, autogol) şi Mikel Oyarzabal (90+2), la finalul unui joc pe care l-a avut la discreţie şi pe care îl putea câştiga şi mai categoric. Tricolorii au încheiat în genunchi această campanie, cu şapte goluri primite în ultimele două partide, fără a înscrie vreodată. România, deşi susţinută de circa 12.000 de suporteri din tribune, a fost umilită în prima repriză, încasând patru goluri, pentru prima oară după 57 de ani, iar Spania a avut o posesie de 75%, încheind meciul cu 72%. Dezastrul de la Madrid a adus România pe locul 4 în Grupa F, la finalul celor 10 partide disputate în preliminariile pentru Euro 2020. Cu toate acestea, naționala noastră încă se mai poate califica la turneul final de anul viitor, prin intermediul barajelor Ligii Națiunilor. Programul acestora va fi stabilit vineri, de la ora 13:00, la Nyon. România va juca semifinala, în deplasare, împotriva Islandei sau Scoţiei. Semifinalele barajelor din Liga Națiunilor vor avea loc pe 26 martie, iar finalele pe 31 martie 2020.  Dacă „tricolorii” vor disputa semifinala cu Scoţia, ar putea înfrunta în finală câştigătoarea din duelul Norvegia-Serbia.

Alte două reprezentative au făcut aseară pasul decisiv spre turneul final. Elveţia şi Danemarca merg la turneul final din grupa D. Elveţia s-a impus clar în Gibraltar, 6-1, şi a încheiat grupa pe primul loc, în timp ce naţionala daneză a obţinut egalul de care avea nevoie în Irlanda, scor 1-1.

Astăzi se dispută ultimele 10 partide din preliminariile EURO 2020, după următorul program: