Regional
Târgu Jiu: Festivalul Național de Muzică Populară ”Meleaguri Brâncușiene”
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2024/03/festival-e1711122547154.jpg)
În perioada 29 – 31 martie, se va desfășura cea de-a VII-a ediție a Festivalului Național de Muzică Populară ”Meleaguri Brâncușiene”, organizat de Școala Populară de Arte ”Constatin Brâncuși” Târgu Jiu. Festivalul-concurs este împărțit pe două secțiuni – canto muzică populară și instrumente muzicale populare. S-au înscris 38 de concurenți, din 14 județe, printre care: Dolj, Olt, Vâlcea, Gorj, Argeș, Sibiu, Cluj și Suceava. În toate cele trei zile ale evenimentului, vor avea loc și spectacole folclorice, iar duminică, de la ora 12.00, este programată Gala Laureaților.
![](https://www.radiooltenia.ro/wp-content/uploads/2021/02/B1.gif)