Victorie pentru selecţionata Sudului la baschet

Selecţionata Sudului a învins echipa Nordului

Published

on

Selecţionata Sudului a învins echipa Nordului cu scorul de 114-111 (23-38, 30-29, 28-12, 33-32), duminică, în meciul vedetelor din baschetul masculin românesc, All Star Game, găzduit de Sala Polivalentă Dinamo din Bucureşti .

Multe personalități din lumea politică și a sportului au urmărit din tribune spectacolul din Sala Dinamo, în care muntenegreanul Nemanja Milosevic (Energia Tg. Jiu) a fost MVP, cu un ”double-double”, 29 de puncte şi 10 recuperări.

Echipa Nordului avea un avantaj consistent după primul sfert (23-38), dar Sudul a recuperat ecartul în sfertul al treilea, iar în ultimele cinci minute de joc s-a desprins pe tabelă, obţinând victoria cu 114-111.

Din Selectionata Sudului , pregatita de antrenorii Antonis Constantinides (Energia Tg. Jiu) si Hristu Şapera (BCM U Piteşti), au facut parte  4 jucatori ai formatiei gorjene ENERGIA TG JIU Giordan Lee Watson , Louis Darby ,Tal Karpelesz si Nemanja Milosevic .