DE ACTUALITATE

Calendarul zilei 27 mai

EVENIMENTE INTERNE

 

– Preşedinţie

* Programul președintelui Klaus Iohannis:

  • ora 11:00 – întrevedere cu Preşedintele Adunării Parlamentare a Republicii Serbia, Maja Gojković – la Palatul Cotroceni, Salonul Ambasadorilor
  • ora 13:00 – dejun cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene acreditaţi în România – la Hotel Radisson Blu
  • ora 16:00 – primirea lui Radu Ioanid, directorul Diviziei de Programe Arhivistice Internaţionale din cadrul Muzeului Memorial al Holocaustului din Washington (SUA) – la Palatul Cotroceni, Salonul Muntenesc

 

– Senat

* Lucrări în Comisiile permanente:

  • ora 10:00 – Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări – la Sala „Avram Iancu”, etajul P1
  • ora 11:00 – Comisia pentru mediu – şedinţă comună – sala Comisiei pentru transporturi şi energie – Corp B1, etaj 4, cam. 4044
  • ora 11:00 – Comisia pentru transporturi şi energie – Sala 4044, etaj 4
  • ora 11:30 – Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială – cam. 6001
  • ora 11:45 – Comisia pentru mediu – Corp E3, etaj 2, cam. 323
  • ora 12:00 – Comisia pentru drepturile omului, culte şi minorităţi
  • ora 12:00 – Comisia pentru egalitatea de şanse
  • ora 12:00 – Comisia pentru buget, finanţe,activitate bancară şi piaţă de capital – sala 3047, etaj3
  • ora 12:30 – Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală
  • ora 13:00 – Comisia economică, industrii şi servicii – cam. 4044, etaj 4
  • ora 13:00 – Comisia pentru sănătate publică – etaj 5, cam. 5043
  • ora 13:30 – Comisia pentru administraţie publică şi organizarea teritoriului – Sala 7029
  • ora 14:00 – Comisia românilor de pretutindeni – Sala 7037/3
  • ora 14:00 – Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport – sala 5058, etaj 5

* ora 14:30 – Şedinţa Biroului Permanent

* ora 15:00 – lucrări în plen

* Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, are o întrevedere cu preşedintele Adunării Naţionale a Republicii Serbia, Maja Gojković – ora 14:30, la Salonul „Constantin Brâncoveanu”

 

– Camera Deputaţilor

* ora 10:00 – şedinţă în plen

* la înch. şed. de vot final – şedinţa Biroului permanent şi şedinţa Comitetului liderilor grupurilor parlamentare

* Preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, va avea, începând cu ora 10:00, o întrevedere cu preşedintele Adunării Naţionale a Republicii Serbia, Maja Gojković – la sala „I.G. Duca”, nivel P1. La sfârşitul întrevederii, cei doi oficiali vor susţine scurte declaraţii de presă – în faţa sălii „I.G.Duca”

* Deputaţii PNL, Costel Alexe şi Claudia Boghicevici susţin, începând cu ora 13:30, o conferinţă de presă în care va fi prezentată „Legea Stagiilor Profesionale”, iniţiată în colaborare cu Uniunea Studenţilor din România – la sala Grupului PNL din Camera Deputaților, etaj 2

 

– Guvern

* Programul premierului Victor Ponta:

  • ora 10:00 – se întâlneşte cu preşedintele Adunării Naţionale a Republicii Serbia, Maja Gojković – la Palatul Parlamentului, sala I. G. Duca
  • ora 12:00 – participă la şedinţa Executivului – la Palatul Victoria
  • ora 15:30 – se întâlneşte cu o delegaţie a Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare condusă de Jean-Marc Peterschmitt, Managing Director BERD pentru Europa Centrală şi de Sud-Est – la Palatul Victoria

 

– Ministere

* Ministrul sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, vice-ambasadorul Marii Britanii, Adam Sambrook şi Principesa Maria a României participă la inaugurarea celei de-a doua Policlinici Sociale a Fundaţiei „Regina Maria”, proiect medical şi social care se adresează atât persoanelor fără venit şi fără asigurare medicală, cât şi persoanelor cu venituri mici – Str. Ion Câmpineanu, în zona Sălii Palatului

* Consultări ale secretarului de stat pentru afaceri europene din cadrul MAE, George Ciamba, cu secretarul de stat pentru politică externă din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al Regatului Danemarcei, Kim Jorgensen – la sediul MAE

* Alexandria: Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice organizează, în zilele de 27 şi 28 mai, seminarul cu tema “Integrarea grupurilor vulnerabile pe piaţa muncii – modele de bună practică” – ora 13:00, la Complexul “Mara”, Str. Dunării nr. 1. Evenimentul are loc în cadrul campaniei de informare a proiectului „EUROPA INCLUSIVĂ – Initiaţive regionale sustenabile”, cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013

* Strasbourg: Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, efectuează, în zilele de 27 şi 28 mai, o vizită de lucru la sediul Consiliului Europei, în cadrul căreia va participa la Reuniunea mondială a Societăţilor naționale de drept internaţional şi la evenimentul dedicat iniţiativei României de creare a unei Curţi Internaţionale împotriva Terorismului. Agenda vizitei cuprinde întrevederi cu Thorbjørn Jagland, Secretarul General al Consiliului Europei (CoE), cu Nils Muižnieks, Comisarul pentru Drepturile Omului al CoE şi cu secretarul Comisiei de la Veneţia, Thomas Markert

 

 

 

– Partide

* De la ora 17:00, are loc Comitetul Executiv Naţional al PSD – la sediul central din Şos. Kiseleff nr. 10, sector 1

 

– Administraţie

* Sibiu: Conferinţă de presă susţinută de primarul interimar al Sibiului, Astrid Fodor – ora 10:30

* Sibiu: Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru organizează, în zilele de 27 şi 28 mai, workshop-ul internaţional cu tema „Guvernanţa Strategiilor de Specializare Inteligentă (RIS3)” – ora 9:30, la Hotel Ramada Sibiu, Sala „Beta”. În cadrul evenimentului, la care participă experți ai Comisiei Europene, alături de experți din Suedia, Polonia, Germania, Finlanda, împreună cu experții ADR Centru și reprezentanții autorităților și ai mediului de afaceri din România, au loc dezbateri asupra provocărilor regionale și evaluării de aplicabilitate a Strategiei de Specializare Inteligentă a Regiunii Centru

 

– Justiţie

* Timişoara: Facultatea de Drept din cadrul Universităţii de Vest, în colaborare cu Centrul European de Studii și Cercetări Juridice Timișoara, Faculté de Droit – Université Savoie Mont Blanc, Chambéry (France) și Association Capitant – Roumanie organizează, în zilele de 27 şi 28 mai, conferinţa de drept civil „Reforma răspunderii civile – de la deziderat la realitate” – ora 9:00, la Facultatea de Drept, Amfiteatrul A2, Bd. Eroilor nr. 9A

 

– Organizaţii

* Asociaţia pentru Formare şi Technorama Science Center organizează conferinţa de lansare a website-ului casaexperimentelor.ro – ora 12:00, la sediul Casa Experimentelor, Calea Vitan nr. 242

* Constanţa: Asociaţia Litoral – Delta Dunării organizează o conferinţă de presă despre evenimentul „Smart Driving Series” – ora 12:00, la Phoenicia Holiday Resort, Sala de conferinţe

 

– Sindicate, Patronate

* Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie organizează un miting de protest – ora 10:00, în Piaţa Victoriei

 

– Social

* Eveniment caritabil organizat de Fundaţia „Heydar Aliyev”, la care participă ambasadorul Republicii Azerbaidjan, Farid Abdinbayov, şi preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Persoanelor cu Dizabilităţi, Mihaela Ungureanu – ora 16:30, la Liceul Tehnologic „Regina Elisabeta”, Str. Vatra Luminoasă nr. 108

* Asociaţia Smart Projects organizează o conferinţă de presă care marchează lansarea proiectului „FPC: Format, Promovat, Calificat!”, finanţat prin intermediul Programului Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 – ora 10:30, la sala de evenimente a Gargantua Anniversaire, Str. Icoanei nr. 2, Sector 2. Obiectivul general al proiectului este îmbunătăţirea accesului angajaţilor din fostele zone industrializate din regiunile Sud Muntenia (judeţele: Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu, Ialomiţa şi Prahova) şi Sud Vest Oltenia (judeţele Dolj, Gorj, Mehedinţi, Olt şi Vâlcea), în vederea dobândirii de noi competenţe sau dezvoltarea competenţelor profesionale deja dobândite, în vederea obţinerii de către aceştia, a unei calificări/recalificări, prin participare la programe de formare profesională continuă

 

– Economic

* Cea de-a II-a ediţie a Sales Performance Summit, eveniment organizat de Trend Consult, care îşi propune ca temă de discuţie principală dinamica deciziilor şi a strategiilor care trebuie gestionate în procesul de vânzare, precum şi modul în care această dinamică influenţează performanţa în business – ora 9:00, la Hotel Hilton

* Prezentarea concluziilor celui mai recent raport realizat de Deloitte – „Tendinţe în Capitalul Uman 2015” – ora 9:00, la sediul Deloitte, Șos. Nicolae Titulescu nr. 4-8, Clădirea America House, etaj 2

* Conferință de presă care marchează lansarea oficială a companiei AKCENTA pe piața din România – ora 10:00, la Ambasada Cehiei, Sala Cavalerilor, Str. Ion Ghica nr. 11

* Conferinţa de presă anuală a Organizaţiei Germane pentru Turism, eveniment organizat în parteneriat cu Ambasada Germaniei la Bucureşti, VisitBerlin (Oficiul de Turism al Berlinului) şi AirBerlin – ora 10:00, la Alt Shift, Str. Constantin Mille, nr. 4 (zona Cercul Militar Naţional, Club Control)

* Conferinţă de presă privind Studiul AMCC (Asociaţia de Management a Creanţelor Comerciale) cu tema “Evoluţia industriei de colectare a creanţelor comerciale în anul 2014 şi tendinţele pentru anul 2015” – ora 10:00, la Hotel Howard Johnson Plaza, Calea Dorobanţilor nr. 5 – 7

* Are loc evenimentul „Inovaţia în IT&C” – ora 10:00, la Hotel Marshal Garden

* Publicaţia online www.bankingnews.ro organizează conferinţa ”Rolul băncilor în accesarea fondurilor europene”, cu sprijinul Asociaţiei Române a Băncilor – ora 10:00, la Godot Cafe-Teatru, Str. Blănari nr. 14

* Asociația Consilierilor Juridici din Sistemul Financiar Bancar și Asociația Europeană pentru Drept Bancar și Financiar – România, împreună cu Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir” și Wolters Kluwer România, organizează, în perioada 27 – 30 mai, Conferinţa Internaţională de Drept bancar, cu tema „Probleme juridice de actualitate în domeniul financiar-bancar” – ora 10:00, la Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Aula Magna

* Eveniment organizat de OTP Asset Management la marcarea unui an de activitate a fondului de investiţii OTP Premium Return – ora 10:30, la sediul OTP Bank din Bd. Dacia nr. 83

* Lansarea ediţiei cu numărul 2 a competiţiei „Fabricat în ţara lui Andrei” – ora 11:00, la Petrom City, cartierul Străuleşti, Str. Coralilor nr. 22

* În perioada 27 – 31 mai, are loc Târgul de Produse Tradiţionale, care se va desfăşura pe Aleea Negustorilor de la Centrul Expoziţional ROMEXPO şi care va reuni expozanţi de produse alimentare tradiţionale româneşti, meşteşugari şi comercianţi de obiecte de artizanat din diverse zone ale ţării

* Revista „Capital” organizează Gala „Premiile Capital”, un eveniment în cadrul căruia vor fi decernate premii pentru afaceri de succes şi management performant în business-ul românesc din anul 2014 – ora 19:00, la Biavati Events, Str. Serghei Vasilievici Rahmaninov nr. 2 B, Sector 2

 

– Medicină, Sănătate

* Asociaţia de Scleroză Multiplă din România organizează un tur ciclist simbolic în cadrul campaniei „Ştafeta Ciclistă SM 2015”, cu prilejul Zilei Mondiale a Sclerozei Multiple (27 mai) – ora 12:00, în Parcul Herăstrău, Pavilionul H, lângă debarcader. Ştafeta Ciclistă SM 2015 se desfăşoară între 20 şi 28 mai, perioadă în care voluntari biciclişti traversează 5 localităţi din România (Oradea, Bistriţa, Alba Iulia, Constanţa şi Bucureşti), dar şi Chişinău. Turul a pornit din Oradea în data de 20 mai şi a dedicat fiecărei localităţi câte o zi, până la punctul terminus, Alba Iulia

* Cluj-Napoca: În perioada 27 – 29 mai, Cabinetul de dermatologie al Clinicii Medispa, din incinta Policlinicii Union situată în cartierul Mănăștur desfășoară o campanie gratuită constând în consultații dermatologice însoțite de dermatoscopie, al cărei scop este de a atrage un semnal de alarmă asupra problemei pe care o ridică lipsa de informare privind melanomul și implicațiile acestuia asupra vieții oamenilor

* Iaşi: În perioada 27 – 29 mai, are loc a III-a Conferinţă Naţională cu participare internaţională a Societăţii Române de Reumatologie Pediatrică (SRRP), manifestare organizată în colaborare cu Societatea Română de Reumatologie, Societatea Română de Pediatrie, Colegiul Medicilor din Iaşi, Asociaţia de Algeziologie din România – Centrul de Studiu şi Terapia Durerii la Copil – Iaşi, şi Spitalul Clinic de Urgenţe pentru Copii „Sf. Maria” – Clinica Pediatrie II – la Hotel Unirea

 

– Învăţământ

* Proba scrisă la alegere a profilului şi specializării în cadrul sesiunii speciale, pentru elevii olimpici, a examenului de Bacalaureat, care are loc în perioada 18 – 29 mai

* Elevii susţin proba la matematică, în cadrul evaluării competenţelor dobândite în ciclul primar la finalul clasei a IV-a, care se desfăşoară în perioada 26 – 28 mai

* Societatea Academică din România (SAR) şi Alianţa Naţională a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR) lansează Coaliţia pentru Universităţi Curate – ora 10:00, la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii din Bucureşti, Şos. Panduri nr. 90

* Gala „Investește în Educație! – Business Hall of Fame”, la care vor fi premiate cele mai bune echipe de elevi, studenți, profesori, participanți în anul școlar 2014-2015 la programe internaționale de educație economică, antreprenorială, financiară, de etică și responsabilitate, educație pentru sănătate și companiile care au susținut aceste programe în școli și universități, la nivel național și european, precum și promoția BHOF 2015 – ora 17:30, la Ateneul Român

 

– Cercetare

* Agenţia Spaţială Română (ROSA) organizează, la Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Aerospaţială “Elie Carafoli” (INCAS), între 27 şi 29 mai, conferinţa anuală “Romanian Space Week” (RSW), sub egida Ministerului Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice – Autoritatea Naţională pentru Cercetare Ştiinţifică şi Inovare – ora 10:00, Bd. Iuliu Maniu nr. 220, Sector 6. Evenimentul central al săptămânii va fi prezentarea publică a statusului şi a celor mai recente realizări ale proiectelor finanţate în urma concursurilor C1-2012 şi C2-2013 ale Programului Naţional de Tehnologie Spaţială şi Cercetare Avansată (Naţional Programme for Space Technology and Advanced Research)

 

– Arheologie

* În cadrul seria de prelegeri istorice ”Provocările diversităţii. Ardelenii din 1848 până în prezent”, sociologul Rostás Zoltán va susţine un seminar cu tema „Arheologia socială a maghiarilor din Bucureşti” – ora 19:00, la Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti, Str. Gina Patrichi nr. 8

 

– Cultură

* De la ora 11:00, Institutul Cultural Francez găzduieşte o conferinţă de presă organizată cu prilejul celei de-a XXII-a ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, care se va desfăşura în perioada 12 – 21 iunie – la Sala „Elvire Popesco”, Bd. Dacia nr. 77

* Muzeul Naţional Cotroceni organizează în perioada 27 – 29 mai, Colocviul Naţional de Istorie, manifestare culturală ajunsă la ediţia a XVII-a, la care vor participa specialişti din muzee, biblioteci şi instituţii universitare de învăţământ din Bucureşti, din ţară, precum şi invitaţi din Republica Moldova. Colocviul se va desfăşura pe două secţiuni – „Ferdinand I Întregitorul” şi „ Politică şi guvernare în spaţiul românesc (secolele XVII – XIX)”. În cadrul Colocviului va fi vernisată şi expoziţia „Un bun român“ – regele Ferdinand I” dedicată împlinirii în cursul anului 2015, a 150 de ani de la naşterea acestuia. Deschiderea lucrărilor Colocviului Naţional de Istorie şi vernisajul expoziţiei vor avea loc astăzi, de la ora 12:30, în Salonul Cerchez

* Concert al Orchestrei de Cameră Radio, sub bagheta lui Gheorghe Costin, dirijor al Filarmonicii Banatul din Timişoara – ora 19:00, la Sala Radio. Soliştii serii vor fi violoncelistul Mircea Marian şi percuţionistul Alexandru Matei. Concertul are loc în cadrul Săptămânii Internaţionale a Muzicii Noi (SIMN), desfăşurate în perioada 22 – 29 mai

* La Muzeul Muncipiului Bucureşti – Palatul Suţu, are loc un recital de chitară oferit de Costin Soare, eveniment marca Fundaţia ACCUMM – ora 19:00

* Concert susţinut de cântăreţul spaniol Pablo Alborán – ora 19:00, la Sala Palatului

* De la ora 19:00, la Clubul Țăranului din cadrul Muzeului Național al Țăranului Român, va fi organizată o masă rotundă pe tema expoziției „Gâlceava pictorului cu lumea”, semnate de Ioan Dreptu

* Are loc o nouă ediţie a „Cafenelei critice”, care propune o recapitulare a evenimentului „Noaptea Albă a Galeriilor” (24 aprilie), precum şi o evaluare a stării actuale a artelor vizuale româneşti – ora 19:00, la Club A. Participă: membrii Fundaţiei Ephemair, organizatoarea NAG, Suzana Dan, Silvia Rogozea și Şerban Jipa, artişti şi galerişti implicaţi în ediţia 2015 şi critici de artă. Amfitrion: Ion Bogdan Lefter

* Cu ocazia împlinirii a trei ani şi 50 de expoziţii organizate de spaţiul Aiurart (Str. Lirei nr. 21), are loc expoziţia Ecaterinei Vrana – “Disper, deci exist. În loc de finisaj” – ora 19:00. Curator: Erwin Kessler. Expoziția, care reunește lucrări selectate din cele mai importante colecții de artă contemporană din capitală, este deschisă până la 31 mai

* Jurnalistul Marius Tucă va deveni „librar pentru o zi”, în cadrul campaniei cu acelaşi titlu, susţinută de Librăria Bizantină, care are ca scop să reamintească publicului bucuria de a citi cartea în forma ei tipărită – ora 19:00, Str. Bibescu Vodă nr. 20

* De la ora 19:30, are loc spectacolul „Nu ne-am născut în locul potrivit”, în cadrul Platformei de Teatru Politic 2015 – la Centrul de Teatru Educaţional Replika, Str. Lânăriei nr. 93-95

* Bucureşti şi Timişoara: Cu ocazia sărbătoririi Zilei Republicii Italiene (2 iunie), Ambasada Italiei, Institutul Naţional de Comerţ Exterior şi Institutul Italian de Cultură organizează cea de-a III-a ediţie a Festivalului Italian din România, desfăşurat între 27 mai şi 5 iunie în cele două oraşe, unde vor avea loc evenimente culturale, dar şi gastronomice

* Câmpulung Muscel: În perioada 27 – 31 mai, are loc ediţia a III-a a Festivalului Internaţional de Muzică Uşoară pentru Copii şi Tineret “Stars of Song” – la Casa de Cultură a Sindicatelor „C. D. Aricescu”

* Cluj-Napoca: Muzeul de Artă Cluj-Napoca găzduiește lansarea volumului memorialistic al sociologului Andrei Roth, intitulat „Opțiunile mele” (Editura Hasefer) – ora 18:00

* Galaţi: În perioada 27 mai – 1 iunie, Biblioteca Judeţeană „V.A. Urechia”, în parteneriat cu Editura Eikon, sub patronajul Ministerului Culturii şi cu sprijinul Consiliului Judeţului, Consiliului Local şi al Primăriei Municipiului, organizează a VII-a ediţie a Festivalului/Târgului Naţional al Cărţii „Axis Libri”, adresat iubitorilor de carte și lectură atât cititori, cât şi creatori, editori şi difuzori, pe care îi invită să participe la un program generos prin diversitate şi calitate – ora 11:00, Aleea Domnească, zona pietonală

* Oradea: Conferinţă de presă organizată de Filarmonica de Stat – ora 11:00, la sediul instituţiei

* Sibiu: Teatrul de Balet va pune în scenă, în premieră naţională, spectacolul de dans – teatru “Sunt o babă comunistă !”, inspirat de romanul omonim scris de Dan Lungu, coregrafia fiind realizată de neozeelandeza Aleisha Gardner – ora 19:00

* Sfântu Gheorghe: Actriţa Stela Popescu se numără printre invitaţii celei de-a IIa ediţii a „Zilelor Ecou”, care se vor desfăşura în perioada 27 mai – 7 iunie, cunoscuta artistă urmând să interpreteze rolul coanei Chiriţa într-un spectacol realizat de Opera Comică pentru Copii din Bucureşti şi prezentat în cadrul festivalului pe 2 iunie. Evenimentul se va deschide cu cea de-a doua reprezentaţie a spectacolului „La belle musique francaise”, o producţie a Asociaţiei de Tineret „Ecou”, în colaborare cu solista Monica Opra şi Orchestra Castellani, formată din 16 instrumentişti ai Filarmonicii din Braşov

* Suceava: Cea de-a III-a ediție a festivalului internațional de literatură și artă contemporană LECTORA, care se va desfășura pe parcursul a patru zile (27 – 31 mai), la Universitatea „Ștefan cel Mare”, Muzeul de Științe Naturale, centrul cultural „Uzina de apă”, Colegiul Național „Petru Rareș” și în Cetatea de Scaun. Anul acesta participă scriitori, artiști, directori de festival și regizori de film din România, Marea Britanie, Ucraina, Spania, Austria și Estonia

* Timişoara: Institutul Francez, Lectoratul francez și Asociația Hexagone prezintă, la Cinemateca francofonă, filmul „J’en rage de son absence / Mie dor de mor de el”, o dramă de Sandrine Bonnaire, coproducţie Franţa-Belgia-Luxemburg – ora 19:30, la Sala Aula Magna a Universităţii de Vest, Bd. Vasile Pârvan nr. 4

* New York: România va fi prezentă la târgul de carte BookExpo America 2015, care are loc între 27 şi 31 mai. Programul evenimentului include întâlniri cu scriitori precum Norman Manea, Petru Popescu şi Ana Blandiana, dar şi prezentarea volumului „Pas cu pas“, al preşedintelui Klaus Iohannis. Participarea românească la BookExpo America (BEA) 2015 este organizată de Institutul Cultural Român, prin Centrul Naţional al Cărţii şi ICR New York, în parteneriat cu Ministerul Culturii. La standul României vor fi prezenţi, de asemenea, autorii Romulus Rusan, Oana Cajal (care îşi va prezenta, cartea “Posters for Unwritten Plays”, apărută la Editura ICR), Theodor Damian, Mirela Roznoveanu, Alexandra Conte, Aurora Cornu, Valery Oişteanu, Carmen Firan şi Valentina Ciaprazi

* Polonia: În perioada 27 – 31 mai, istoricul de artă Radu Stern se va afla la Varşovia şi Łódź, pentru a susţine două conferinţe ca invitat special al Festivalului Internaţional de Fotografie Fotofestiwal de la Łódź. Astăzi, Radu Stern va susţine, la Galeria Naţională de Artă Zachęta din Varşovia, prelegerea cu titlul „Fotografie si memorie”, în care va prezenta istoria relaţiilor complexe dintre fotografie şi memorie în teoria acestui mediu artistic

* Viena: Universitatea de Muzică şi Artă de la Viena organizează o prelegere dedicată istoriei muzicii, în contextul programului său educaţional intitulat „Transculturalitate” – ora 17:00, în sala Fanny Hensel a Universităţii. Seara va începe cu prelegerea „Despre străini: ţări şi oameni – Transculturalitatea şi Istoria Muzicii“, susţinută de Melanie Unseld în dialog cu Cornelia Szabo-Knotik

 

– Sport

* Asociaţia „Clubul Sportiv Smart Atletic” organizează, de la ora 10:00, la Hotel Novotel Bucureşti, o conferinţă de presă dedicată lansării Triatlonului Herbalife Braşov 2015, care se va desfăşura pe 19 iulie – Sala Paris, Calea Victoriei nr. 37B

* Se desfăşoară primele patru meciuri din etapa a 34-a a Ligii I de fotbal:

  • ora 16:45 – FC Rapid Bucureşti – CS Pandurii Tg. Jiu – stadionul „Giuleşti-Valentin Stănescu”
  • ora 16:45 – FC Universitatea Cluj-Napoca – FC Ceahlăul Piatra Neamţ – „Cluj Arena”
  • ora 18:45 – CS Concordia Chiajna – FC Petrolul Ploieşti – stadionul „Concordia”
  • ora 18:45 – FC Braşov – CS Gaz Metan Mediaş – stadionul „Tineretului”

* Liga Naţională de handbal masculin programează meciuri din etapa a 9-a din play-out:

  • Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu – HC Vaslui – ora 18:00
  • CSU Suceava – Poli Timişoara – ora 18:00

* Ploieşti: Campionii de la CSU Asesoft Ploieşti vor sărbători, de la ora 19:00, la Ploieşti Shopping City, câştigarea celui de-al 11-lea titlu naţional la baschet

* Paris: Programul sportivilor români în cadrul turneului de tenis de la Roland Garros (19 mai – 7 iunie):

  • Simona Halep va evolua împotriva croatei Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia) – în jurul orei 16:00, pe arena Suzanne – Lenglen
  • Alexandra Dulgheru va juca în proba de simplu împotriva franțuzoaicei Alize Cornet – în jurul orei ora 14:00, pe terenul 1
  • Irina Begu și Monica Niculescu vor juca în proba de dublu. Begu va juca alături de Lara Arruabarrena (Spania) împotriva cuplului format din Manon Arcangioli și Chloe Paquet (ambele din Franţa), în jurul orei 15:00, iar Niculescu va juca, altături de Arantxa Parra Santonja, împotriva echipei formate din Timea Bacsinszky (Elveţia) și Chia-Jung Chuang (Taiwan), în jurul orei 13:30
  • Horia Tecău va juca două meciuri. Prima partidă va fi în jurul orei 13:30 în proba de dublu masculin. Împreună cu Jean-Julien Rojer (Olanda), românul va evolua împotriva perechii Rameez Junaid (Australia) – Adil Shamasdin (Canada). Tecău va evolua și la dublu mixt, alături de Katarina Srebotnik (Slovenia) și va juca împotriva cuplului Stephanie Foretz – Edouard Roger-Vasselin (ambii din Franţa) în jurul orei 16:00

 

Aniversări – Comemorări

 

– Sf. Mucenic Iuliu Veteranul (Calendarul Creştin-Ortodox 2015; Calendarul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice 2015)

 

– 1821, 27.V / 8.VI: Prin trădarea căpitanilor săi, aflaţi în slujba eteriştilor, Tudor Vladimirescu, organizatorul şi conducătorul Revoluţiei de la 1821 din Muntenia, este ucis lângă Târgovişte, din ordinul lui Alexandru Ipsilanti; înfruntările armate dintre pandurii lui Tudor şi otomani vor înceta spre sfârşitul lunii iulie (n. ~1780)

 

– 1854: S-a născut Constantin Meissner, pedagog şi om politic; importante contribuţii la dezvoltarea şcolii şi pedagogiei româneşti, prin elaborarea de legi, regulamente, planuri de învăţământ, programe, studii în vederea îmbunătăţirii procesului instructiv-educativ; membru de onoare al Academiei Române din 1934 (m. 1942)

 

– 1862: S-a născut folcloristul şi muzicologul Alexandru Voevidca (m. 1931)

 

– 1867, 27.V/8.VI: Împăratul Austriei (1848-1916), Franz Joseph I, care se încoronează şi rege al Ungariei (1867-1916), abrogă Legea despre egala îndreptăţire a naţiunii române cu celelalte naţionalităţi şi religii, precum şi Legea despre caracterul oficial al limbii române în Transilvania şi aprobă Legea privind încorporarea Transilvaniei la Ungaria

 

– 1896: A avut loc primul spectacol cinematografic din România, la sediul ziarului „L’Indépendance Roumaine” din Bucureşti, la numai cinci luni după ce, la Paris, fraţii Lumière prezentaseră invenţia lor, cinematograful

 

– 1903: S-a născut inginerul Victor Bunea; a lucrat ca inginer de concepţie şi cercetător în industria maşinilor electrice din România; titular al unui mare număr de brevete valorificate în industria electronică; membru de onoare al Academiei Române din 1993 (m. 1995)

 

– 1905: S-a născut Ioan I. Ciorănescu, poet şi traducător (frate cu Alexandru şi George Ciorănescu); a lăsat o operă relativ bogată în ciuda morţii sale timpurii (m. 1926) – 110 ani

 

– 1908: S-a născut pictorul şi graficianul Eugen Gâscă (m. 1989)

 

– 1928: S-a născut Constantin-Ticu Dumitrescu, om politic creştin-democrat; fost preşedinte al Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici din România (1990-1998); fost deţinut politic (din 1949 până în 1964, anul graţierii deţinuţilor politici din România); senator în două legislaturi (1992-2000); autor al Legii 187/1999, referitoare la liberul acces la propriul dosar şi deconspirarea Securităţii ca poliţie politică (Legea Ticu Dumitrescu); membru în Colegiul Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (2006-2008) (m. 2008)

 

– 1928: S-a născut (la Cernăuţi, azi în Ucraina) Tudor Ţopa, prozator, eseist şi traducător; membru, alături de Radu Petrescu, Mircea Horia Simionescu şi Costache Olăreanu, al „Grupului literar de la Târgovişte” (m. 2008)

 

– 1929: S-a născut pictorul Petre Achiţenie (m. 2006)

 

– 1932: S-a născut Constantin Ionescu-Vovu, pianist, profesor şi editor

 

– 1939: A fost adoptată Legea pentru organizarea şi funcţionarea învăţământului primar şi normal în România

 

– 1940: Sub presiunea evenimentelor militare din Vest este semnat Acordul economic româno-german (numit „petrol în schimbul armelor”), care adâncea dependenţa economiei României de Germania hitleristă; Pactul conţinea obligaţia ca ţara noastră să livreze petrol şi produse petroliere la preţul din 1938 şi să achiziţioneze armament la preţul zilei; în condiţiile existente, România nu avea alternativă – 75 de ani

 

– 1941: S-a născut jurnalista Felicia Meleşcanu, cunoscut om de televiziune (m. 2004)

 

– 1947: S-a născut Liana Alexandra, compozitoare şi pianistă, doctor în muzicologie (m. 2011)

 

– 1948: A apărut, în Monitorul Oficial, Decretul privind trecerea în proprietatea statului român a bunurilor fostei Case Regale

 

– 1956: S-a născut Şerban Marinescu, regizor de film şi scenarist

 

– 1958: A murit matematicianul Anton Davidoglu; contribuţii la studiul analizei matematice şi al ecuaţiilor diferenţiale; a fost primul rector al Academiei de Înalte Studii Comerciale şi Industriale, înfiinţate în 1913 (în prezent, Academia de Studii Economice) (n. 1876)

 

– 1972: A murit istoricul Vasile Grecu; s-a preocupat, îndeosebi, de istoria şi literatura Bizanţului, a influenţei exercitate de cultura bizantină asupra celei române; membru corespondent al Academiei Române din 1936 (n. 1885)

 

– 1973: A murit istoricul şi arheologul Constantin Daicoviciu; în paralel cu activitatea didactică (la Cluj), a desfăşurat o vastă activitate de teren, conducând şantierele arheologice de la Sarmizegetusa, Veţel (Micia), Miograd (Porolissum) şi la cetăţile din Munţii Orăştiei; membru titular al Academiei Române din 1955 (n. 1898)

 

– 1974: S-a născut actriţa Medeea Marinescu

 

– 1978: A murit geograful Vintilă M. Mihăilescu; a pus bazele geografiei oraşelor în România pe principiul integrării în teritoriu; a introdus noţiunile de zonă preorăşenească şi topoclimă sau spaţiu microclimatic; membru titular al Academiei Române din 1974 (n. 1890)

 

– 1981: S-a născut (la Bucureşti) balerina Alina Cojocaru, prim-balerină, din 2001, a Companiei Regale de Balet de la Covent Garden din Londra

 

– 2001: A murit Corneliu Buzinschi, prozator, editor şi gazetar (n. 1937)

 

– 2007: Filmul „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile”, al regizorului Cristian Mungiu, a câştigat, în premieră pentru cinematografia românească, Premiul „Palme d’Or”, cea mai importantă distincţie a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes

 

– 2012: A murit Ion Petrică, comparatist, traducător şi istoric literar; unul dintre cei mai importanţi slavişti români, renumit polonist (n. 1934)

 

EVENIMENTE EXTERNE

 

– Bruxelles: Comisia Europeană prezintă un proiect legislativ pe tema mecanismului repartizării de urgenţă a solicitanţilor de azil

 

– Bruxelles: Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, va susţine un discurs în cadrul sesiunii plenare a Parlamentului European. Tot astăzi, acesta urmează să fie primit de preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker

 

– Bruxelles: Înaltul reprezentant al UE pentru politică externă, Frederica Mogherini, primeşte vizita premierului tunisian, Habib Esside

 

– Bruxelles: Comisia Europeană prezintă bugetul Uniunii Europene pentru anul 2016

 

– Kiev: Forumul pentru Securitate la care participă preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, şi secretarul general adjunct al NATO, Alexander Vershbow

 

– Seul: Vizita preşedintelui Republicii Uzbekistan, Islam Karimov, în Coreea de Sud (27 – 29 mai)

 

– Tirana: Premierul sârb, Aleksandar Vucic, efectuează o vizită oficială, prima a unui şef de guvern al Serbiei în Albania, în scopul ameliorării relaţiilor fragile între cele două ţări balcanice. În cadrul vizitei acesta va avea convorbiri cu omologul său albanez, Edi Rama, şi va participa la un forum economic la care vor participa lideri ai ţărilor din regiune (27 şi 28 mai)

 

– Moscova: Întrevedere a ministrului rus de externe, Serghei Lavrov, cu omologul său venezuelean, Delcy Rodriguez

 

– Paris: Preşedintele francez, François Hollande, primeşte vizita preşedintelui interimar din Africa Centrală, Catherine Samba Panza

 

– Washington: Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, are o întrevedere cu secretarul american de stat, John Kerry

 

– Dresda, Germania: Reuniune a miniștrilor de finanțe şi a guvernatorilor băncilor centrale din cadrul G7 (27 – 29 mai)

 

– Washington: Fostul senator republican, Rick Santorum, urmează să îşi anunţe candidatura la alegerile prezidenţiale din 2016, în cadrul unei conferinţe de presă

 

– Berlin: Secretarul general al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD), Angel Gurria, prezintă un raport pe tema „competenţelor şi şomajului în rândul tinerilor”, şi o serie de recomandări pentru îmbunătăţirea sistemului educativ

 

– Londra: Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii susţine un discurs în deschiderea lucrărilor noului Parlament britanic

 

– Kuweit: Reuniune a miniştrilor afacerilor externe din ţările membre ale Organizaţiei pentru Cooperare Islamică, axată pe lupta împotriva terorismului şi a extremismului religios (27 şi 28 mai)

 

– Washington: Centrul pentru Studii Strategice și Internaționale organizează Forumul oamenilor de stat la care participă secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg

 

– Varşovia: Echipele FC Sevilla (Spania) şi Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) se întâlnesc în finala Europa League la fotbal – ora 21:45

 

Aniversări – Comemorări

 

– „Ziua Internațională a Sclerozei Multiple”, marcată în fiecare an, în ultima zi de miercuri din luna mai; peste 70 de țări organizează diverse activități pentru a informa populația și a face cunoscută această boală, care afectează tot mai multe persoane (aproximativ 2,3 milioane de oameni din întreaga lume, potrivit Federației Internaționale pentru Scleroză Multiplă); a fost lansată în 2009 și este coordonată de Federația Internațională de Scleroză Multiplă

 

– 1525: A murit (executat) reformatorul protestant Thomas Müntzer, conducătorul războiului ţărănesc german din 1524-1525 (n. ~1490) – 490 de ani

 

– 1564: A murit Jean Calvin, reformator religios francez, fondatorul calvinismului (sistem teologic protestant); conducător al republicii teocratice Geneva (1541); Calvin este, alături de germanul Martin Luther, unul dintre iniţiatorii reformei protestante, în opoziţie cu anumite dogme şi rituri ale Bisericii Catolice (n. 1509)

 

– 1730: A murit compozitorul italian Leonardo Vinci (n. 1690) – 285 de ani. NOTĂ: Unele surse dau ca dată a morţii 28 mai 1730

 

– 1766: A murit Ivan Polzunov, inginer şi inventator rus; a realizat primul motor cu aburi din Rusia (n. 1728). NOTĂ: Unele surse dau ca dată a morţii stilul vechi – 16 mai 1766

 

– 1797: A fost executat François Noël Babeuf, om politic francez, reprezentant al curentului socialismului extremist în timpul Revoluţiei franceze (n. 1760)

 

– 1799: S-a născut Jacques Halévy (Jacques François Fromental Élie Halévy), compozitor şi pedagog francez (m. 1862)

 

– 1840: A murit Nicolò Paganini, violonist, violist și compozitor italian, inovator al tehnicii violonistice (n. 1782) – 175 de ani

 

– 1867: S-a născut scriitorul englez Arnold Bennett (m. 1931)

 

– 1871: S-a născut Georges Rouault, pictor şi gravor francez; considerat un contemporan al cubismului, expresionismului şi fovismului, dar care nu şi-a revendicat însă niciodată apartenenţa la aceste mişcări; subiectul pe care se concentra mai mult in picturile sale era fragilitatea umană, zugravită în imagini cu judecători, prostituate şi clovni trişti („Micuţa Olimpia” – 1906); alte lucrări: decorurile şi costumele pentru opera de balet „Fiul risipitor” (Prokofiev), cartoane pentru tapiserii de Aubusson („Clovn rănit”, „Mica Familie”), vitralii pentru biserica Notre Dame-de-Toutes-Grances din Assy, ilustraţii („Peisaje legendare” – 1929; „Divertisment” – 1943; „Miserere” – 1948 (m. 1958)

 

– 1884: S-a născut Max Brod, scriitor, compozitor, traducător şi jurnalist ceh de limbă germană (m. 1968, la Tel Aviv)

 

– 1888: S-a născut compozitorul francez Louis Durey (m. 1979)

 

– 1894: S-a născut Louis–Ferdinand Céline, scriitor francez (m. 1961)

 

– 1894: S-a născut scriitorul american Dashiell Hammett, renumit autor de cărţi poliţiste, fiind considerat părintele acestui gen în accepţiunea modernă (m. 1961)

 

– 1897: S-a născut Sir John Douglas Cockcroft, fizician englez; a realizat în laborator prima reacţie nucleară cu particule accelerate (1932) şi a construit primul accelerator de particule (acceleratorul Cockcroft-Walton); Premiul Nobel pentru Fizică în anul 1951, împreună cu irlandezul Ernest T. S. Walton (m. 1967)

 

– 1910: A murit bacteriologul german Robert Koch; se numără printre întemeietorii bacteriologiei moderne; una dintre cele mai importante descoperiri a fost bacilul tuberculozei, care-i poartă numele (1882); studii asupra unor boli tropicale, precum boala somnului; Premiul Nobel pentru Medicină în anul 1905 (n. 1843) – 105 ani

 

– 1913: S-a născut pictorul spaniol José Vela Zanetti, creatorul uneia dintre picturile murale închinate drepturilor omului expuse la sediul Naţiunilor Unite din New York (1953); autoexilat, în 1939, în Republica Dominicană, la sfârşitul războiului civil din Spania (m. 1999)

 

– 1915: S-a născut scriitorul american Herman Wouk, câştigător al Premiului Pulitzer – 100 de ani

 

– 1923: S-a născut (în Germania) Henry Kissinger, diplomat şi om politic american; în calitate de consilier pe probleme de securitate naţională şi secretar de stat al SUA (1973-1977), a avut o influenţă majoră în politica externă americană între anii 1969 şi 1977, sub preşedinţii Richard Nixon şi Gerald Ford (a reprezentat SUA la tratativele de rezolvare pe cale politică a conflictelor militare din Vietnam şi Orientul Apropiat; rol important în stabilirea relaţiilor diplomatice ale SUA cu China); Premiul Nobel pentru Pace în anul 1973

 

– 1923: S-a născut renumita fotografă americană de origine austriacă Inge Morath; a obţinut recunoaşterea internaţională ca pionieră a fotografiei de presă; a fost soţia dramaturgului american Arthur Miller (m. 2002)

 

– 1934: S-a născut scriitorul american Harlan Ellison

 

– 1964: A murit Jawaharlal Nehru, om politic şi scriitor indian; lider al partidului Congresul Naţional Indian din 1923; prim-ministru şi ministru al afacerilor externe al Indiei între anii 1947 şi 1964 (n. 1889)

 

– 1965: A murit Evgheni Pavlovski, savant rus (n. 1884) – 50 de ani

 

– 1987: A murit John Howard Northrop, chimist american, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie în anul 1946, împreună cu James B. Sumner şi Wendell M. Stanley (n. 1891)

 

– 1988: A murit Ernst (August Friedrich) Ruska, inginer și fizician german, laureat al Premiului Nobel pentru Fizică în anul 1986, alături de Gerd Binnig şi Heinrich Rohrer, pentru lucrările lor fundamentale în optica electronică şi pentru construirea primului microscop electronic (n. 1906). NOTĂ: Unele surse menţionează ca dată a morţii 25 mai 1988

 

– 1994: A revenit în ţară, după un exil de 20 de ani, scriitorul rus Aleksandr Soljeniţîn (n. 1918 – m. 2008; laureat al Premiului Nobel pentru Literatură în anul 1970), simbol al disidenţei faţă de regimul totalitar sovietic (la 12.II.1974 a fost arestat sub acuzaţia de trădare şi apoi expulzat)

 

– 2003: A murit compozitorul italian Luciano Berio (n. 1925)

 

– 2006: A murit (la München) Dieter Acker, compozitor şi profesor german originar din România (n. 1940, la Sibiu)

 

– 2011: A murit actorul american Jeff Conaway, cunoscut pentru rolurile sale din producţiile „Taxi” şi „Grease” (n. 1950)

 

– 2011: A murit poetul şi muzicianul american Gil Scott-Heron, considerat drept un inspirator al dezvoltării curentului rap (n. 1949)

 

 

%d blogeri au apreciat: