Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

Românca, finalistă anul trecut, a dominat setul decisiv și a obținut victoria după două ore și 5 minute de joc.

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, a șaptea favorită, s-a calificat, ieri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 702.900 dolari, după ce a învins-o pe bulgăroaica Țvetana Pironkova, cu 1-6, 7-2 (2), 6-2.

După un prim set adjudecat fără drept de apel (1-6), Pironkova a servit pentru meci în setul al doilea la 5-4 și 6-5, dar Begu a făcut de fiecare dată break și apoi s-a impus in tiebreak (7-2). Românca, finalistă anul trecut, a dominat setul decisiv (6-2) și a obținut victoria după două ore și 5 minute de joc.

Begu (25 ani, 29 WTA) a mai învins-o pe Pironkova anul trecut, tot la Moscova, în sferturile de finală, cu 1-6, 6-3, 6-2. Pironkova (28 ani, 52 WTA) a câștigat primele două confruntări cu Begu, în 2013, la Hobart, în primul tur, cu 6-4, 6-4, și la s-Hertogenbosch, în optimi, cu 7-6 (7), 6-2.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 10.790 dolari și 55 de puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o adversară venită din calificări.