Evenimente

Universitatea Craiova – FCSB 2-1

După 16 ani, echipa reprezentativa a Olteniei, Universitatea Craiova a reusit, duminică seara, să obțină o victorie împotriva FCSB.
În derby-ul etapei a 12 a Ligii I de fotbal, Universitatea Craiova -FCSB, în fața a 30 000 de spectatori, care l-au plâns pe marele fotbalist Ilie Balaci, oltenii au reușit să revina, după ce au fost conduși din minutul 7 și chiar să se impuna cu 2-1.

Începutul meciului i-a fost dedicat „Minunii Blonde”. Întreaga suflarea de pe Ion Oblemenco i-a scandat numele și îi pregătise un moment special, în minutul 8. Totul a fost stricat de autogolul marcat de Kelici. Cu două secunde înaintea trecerii în minutul 9, mingea s-a scurs în poarta lui Pigliacelli.

Florin Tănase a ratat o ocazie mare în minutul 33. A reușit o combinație în viteză în careul gazdelor și a trimis cu exteriorul, puțin pe lângă. Mitriță a ripostat două minute mai târziu, dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri. Mingea a fost oprită fără probleme de Bălgrădean.

Dică a fost primul care a mutat. L-a introdus pe pe Olimpiu Moruțan în locul lui Florin Tănase, fotbalist care fusese avertizat cu un cartonaș galben în primele 45 de minute. Golul egalizator a venit în minutul 50. Bosniacul Elvir Koljic a punctat, cu o execuție din alunecare, după o pasă venită de la Bărbuț, și a ajuns la 5 goluri marcate în 5 meciuri pentru olteni .

Dică l-a scos imediat pe Ovidiu Popescu, considerat responsabil la golul primit. Mijlocașul a fost depășit foarte ușor de Bărbuț înaintea pasei.

Romario Benzar a ratat o oportunitate foarte bună în minutul 71. Gnohere obținuse o lovitură liberă după un duel cu Donkor, iar fundașul dreapta al celor de la FCSB a executat două palme peste poartă.

Schimbările lui Dică s-au dovedit neinspirate. Texeira a pierdut o minge la jumătatea terenului, apoi l-a lăsat nesupravegheat pe Fedele, la marginea careului de 16 metri. Italianul a șutat puternic, în plasa laterală, și a făcut 2-1.

Finalul a fost unul fragmentat. Oltenii și-au văzut interesul, au obținut o mulțime de lovituri libere în jumătatea adversă, iar în minutul 86 puteau da lovitura de grație. Junior Morais a comis un henț pe linia porții și a fost eliminat de pe teren, dar Koljic a fost blocat de Bălgrădean la penalty.

FCSB pierde împotriva unei formații din Craiova după 16 meciuri. Precedenta victorie cu roș-albaștrii obținută de olteni a fost în 2002, scor 3-1, obținută de FC U Craiova.

FCSB pierde două meciuri consecutive în Liga 1 pentru prima dată în 2018. Ultima oară se întâmplase așa în noiembrie 2017, 0-1 cu Poli Iași și 0-2 cu Astra.