Victorie clară a României contra Irlandei de Nord în preliminariile EURO Under-21

Valentin Mihăilă și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Selecţionata de tineret a României a învins formaţia Irlandei de Nord cu scorul de 3-0 (0-0), aseară, pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii au reuşit a doua victorie consecutivă la scor de forfait, după 3-0 cu Ucraina, joi, la Ploieşti.

După o primă repriză modestă, echipa antrenată de Mirel Rădoi s-a impus prin golurile marcate de Tudor Băluţă (’48), Valentin Mihăilă (’59) și Andrei Ciobanu (’67), dominând clar jocul şi pe fondul superiorităţii numerice.

Prima oportunitate de gol a venit abia în min. 29, când Paşcanu a trimis cu capul peste poartă, după cornerul lui Mihăilă. Man (’30) a şutat de la 20 metri, peste poartă. Momentul cheie al meciului s-a petrecut în min. 34, când Man a scăpat singur pe contraatac, dar s-a ciocnit brutal de portarul Hazard, ieşit în întâmpinare şi care a primit cartonaşul roşu după ce ambii jucători au primit îngrijiri medicale câteva minute.

Din lovitura liberă rezultată, Ciobanu (’39) a trimis periculos la vinclu, dar portarul Hughes a salvat golul la prima sa intervenţie. Hughes a fost la post şi la şutul lui Man de la 25 de metri (’41).

Oaspeţii puteau intra în avantaj la pauză, dar Lavery (’45+4) a ratat o mare ocazie din mijlocul careului.

România trebuia să primească penalty la ultima fază a reprizei (’45+5), după un fault al lui McCann la Ciobanu, dar arbitrul a acordat corner.

Naţionala pregătită de Mirel Rădoi a început repriza secundă în forţă, iar Tudor Băluţă a deschis scorul (’48), cu un şut din careu, după ce Ad. Petre a fost blocat iniţial.

Fundaşul Raţiu a fost aproape de gol şi el, dar mingea expediată de jucătorul echipei Villarreal a lovit bara (’53).

Valentin Mihăilă (Univ. Craiova) a majorat diferenţa, în min. 59, din centrarea lui Man, după ce Oaidă a trecut inteligent peste minge.

Al treilea gol al echipei României a fost reuşit de Andrei Ciobanu (’67), cu un şut la colţul lung, din pasa lui Adrian Petre.

Denis Drăguş putea marca şi el, dar şutul său cu efect a fost deviat în corner de un fundaş (’77).

Finalul a fost un pic confuz, pe fondul schimbărilor efectuate de Rădoi, al relaxării tricolorilor şi al unei ofensive nord-irlandeze în căutarea golului de onoare. Portarul Vlad s-a opus magistral golului (’81), respingând mingea reluată din apropiere de fundaşul Toal cu capul, după un corner.

În alt meci jucat ieri, Danemarca a învins Finlanda cu 1-0, în deplasare. Danemarca este lider, cu 9 puncte (3 jocuri), urmată de Finlanda, 7 puncte (4 j), România, 6 p (3 j), Ucraina, 3 p (3 j), Irlanda de Nord, 2 p (4 j), Malta, 1 p (3 j). La turneul final, cu 16 participante, găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cea mai bună formaţie de pe locul al doilea. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa un baraj în dublă manşă pentru a completa cele patru locuri rămase.

România va juca următorul meci pe 14 noiembrie, acasă, cu Finlanda.

România – Irlanda de Nord 3-0 (0-0)
Au marcat: Tudor Băluţă (48), Valentin Mihăilă (59), Andrei Ciobanu (67).