Astra Giurgiu este din nou lider in Liga 1

Astra Giurgiu este din nou lider în Liga 1, după ce a câştigat la limită, 1-0, partida de pe teren propriu  cu FC Botoşani. Oaspeţii au rămas în zece după nici 15 minute de joc. Cabrera, cel mai bun jucător al Botoşaniului, a fost eliminat destul de uşor, după ce l-a incomodat pe Queiros în careu. Arbitrul a dictat şi penalty pentru echipa lui Marius Şumudică.

Denis Alibec a marcat fără emoţii de la 11 metri şi a ajuns la cota cinci în acest sezon.

Tot ieri, in cel de-al doilea meci al zilei , Steaua a învins-o pe FC Voluntari si a reușit a treia victorie consecutivă într-o săptămână. Pe un stadion aproape gol, dar și inundat, Hamroun a deschis scorul în minutul 8 și a bifat al doilea gol în tricoul campioanei.

Algerianul n-a rezistat, însă, mai mult de o jumătate de oră pe teren. A acuzat probleme musculare și a fost înlocuit cu Enceanu. Revenit după accidentare, marocanul Kharja a pasat decisiv la al doilea gol al Stelei, reușit de Chipciu, cu un minut înainte de pauză.

Același Chipciu a obținut un penalty în minutul 64, transformat, fără emoții, de Stanciu. Tot de la 11 metri a venit și unicul gol al Voluntariului, în minutul 69. Papp l-a tras de tricou pe Novakovic, iar olandezul Johannes Goosens a reușit primul gol al ilfovenilor, după patru meciuri.

In cadrul aceleiasi etape, sambata in banie, cele doua reprezentante ale Olteniei in Liga I, CSU Craiova si Pandurii Tg-Jiu au incheiat nedecis 0-0.

Runda se va incheia astazi cu partida dintre Chiajna si Dinamo, meci care va incepe la ora 21,00.