Connect with us

Sport

Astra Giurgiu, victorie surpriza la Plzen in Europa League!

Învinsă în primele două partide, Astra a obținut acum primele sale 3 puncte în Europa League.

Published

on

Astra Giurgiu a învins echipa cehă Viktoria Plzen, scor 2-1 (1-0), în meciul disputat aseara pe Doosan Arena, în cadrul Grupei E a a competiției de fotbal Europa League.

Campioana României a deschis scorul prin Denis Alibec, în minutul 41. Același Alibec, cel mai bun om de pe teren, a contribuit la autogolul lui Tomas Horava (64). Silviu Lung jr a apărat în minutul 86 un penalty executat de Horava, dar mingea a ajuns la fotbalistul ceh, care a înscris.

În dificultate în Liga I, Astra a avut o evoluție peste așteptări, cea mai bună din acest sezon alături de returul cu West Ham, și s-a impus meritat, într-un meci în care nu au jucat Filipe Teixeira și Daniel Niculae.

Învinsă în primele două partide (2-3 acasă cu Austria Viena și 0-4 în deplasare cu AS Roma), Astra a obținut acum primele sale 3 puncte în Europa League și continuă să spere că va trece de faza grupelor. Următorul său meci în această competiție va fi revanșa de pe teren propriu contra Viktoriei, pe 3 noiembrie.

Sursa: Agerpres